HİNDİSTAN, YÜK GEMİLERİNE SALDIRILARIN ARDINDAN UMMAN DENİZİ'NDE ASKERİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

HİNDİSTAN, YÜK GEMİLERİNE SALDIRILARIN ARDINDAN UMMAN DENİZİ'NDE ASKERİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

Hint hükümeti, "Umman Denizi'ndeki son saldırı dalgasına" yanıt olarak üç destroyer ve bir deniz devriye uçağının bölgeye gönderildiğini duyurdu.

adscode

Hindistan Donanması, ticari gemilere yönelik son günlerdeki saldırıların ardından "caydırıcı bir varlık sürdürmek" amacıyla Umman Denizi'nde üç savaş gemisi ve bir keşif uçağının konuşlandırıldığını duyurdu.

Hint hükümetinden yapılan açıklamada, üç destroyer ve bir deniz devriye uçağının "Umman Denizi'ndeki son saldırı dalgasına" yanıt olarak bölgeye gönderildiği belirtildi.

Cumartesi günü Hindistan açıklarında bir kimyasal madde yüklü tanker, silahlı bir insansız hava aracı (SİHA) tarafından vurulduğu ileri sürüldü. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) SİHA'nın İran'dan ateşlendiğini iddia ederken Tahran iddiaları "temelsiz" olarak nitelendirdi.

Olay, İsrail ile Hamas arasında Gazze Şeridi'nde yaşanan savaşın arka planında, Yemen'deki İran destekli Husi isyancıların son haftalarda Kızıldeniz'de gerçekleştirdiği insansız hava aracı ve füze saldırısının ardından yaşandı.

Japon bir şirkete ait Liberya bandıralı gemi Hollanda tarafından işletiliyor. Pazartesi günü Hindistan'ın Bombay limanı açıklarına demirleyen Chem Pluto adlı gemide ilk analizlerini yapan Hint Donanması, bir drone saldırısının yaşandığına dair işaretler bulunduğunu duyurdu. 

"Denizlerdeki gözetimin arttırıldığını belirten Hint Donanması, "Bu saldırıdan kim sorumluysa bulacağız ve onlara karşı sert önlemler alınacaktır" açıklamasında bulundu.

Ticari gemilere yönelik saldırılar, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan bu stratejik rotada faaliyet gösteren şirketleri daha uzun ve pahalı rotalar izlemeye zorluyor.

Haberin Kaynağı: Euronews