İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Mart ayı Meclis Toplantısı, 7 Mart 2024 Perşembe günü yapıldı.

adscode

Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) Deniz Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlık yaptı.Toplantıda, Odanın 2023 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı onaylandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, bilanço ve kesin hesabın onaylanması dolayısıyla Meclis üyelerine teşekkür etti.

“Deprem Yardım Tutarını 150 Milyon TL’ye Çıkarmaya Karar Verdik”

Geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Cumhuriyet tarihimizin en ağır depremlerinin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirten Tamer Kıran, depremin hemen ardından bölgenin en önemli ihtiyacı olan kalıcı konut yapımına katkı sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB) başlatılan “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası”na, İMEAK Deniz Ticaret Odası merkez ve tüm şubeleri adına 75 milyon TL destekle katılmaya Yönetim Kurulu tarafından karar verildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında Kalıcı Deprem Konutları Bağış Protokolüne son şekli verilerek imzalanmıştır. Bu konuyu bu sabah yaptığımız Yönetim Kurulu toplantısında tekrar değerlendirdik ve İMEAK Deniz Ticaret Odası adına yapılacak deprem yardımı tutarını toplam 150 milyon TL’ye çıkarmaya karar verdik. Netice itibarıyla bölgede 100 adet yeni konut yapımını biz üstleneceğiz. Böylece Şubemizin bulunduğu İskenderun’da depremden etkilenen hak sahibi üyelerimiz ve personelimiz başta olmak üzere tüm depremzedelerin yaralarının sarılmasına güçlü bir destek verirken, afetzedelerimizin yeniden sıcak yuvalarına kavuşmalarına önemli bir katkı sağlamış olacağız. Yapılacak konutların hak sahiplerine hayırlı olmasını temenni ederken, bu vesile ile Yüce Rabbimden ülkemizi her türlü afetten korumasını, milletimize bir daha böyle acılar göstermemesini bir kez daha niyaz ediyorum.”


Şubat Ayı Faaliyetleri

Şubat ayı faaliyetleri hakkında bilgi veren Tamer Kıran, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilgili bakanlık temsilcilerinin katılımıyla 29 Şubat’ta düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’na iştirak ettiklerini kaydetti. Sektör Meclisi Başkanlarının sorunları dile getirdiği toplantıda,  denizcilik sektörüyle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini TOBB Denizcilik Sektör Meclisi Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit’in söz alarak dile getirdiğini belirten Tamer Kıran, reel sektör firmalarının krediye erişimde yaşadığı zorlukların en çok dile getirilen sorunların başında yer alırken, kendilerinin de “Türk Deniz Ticaret Filosunun Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Kapsamında Ticaret Filosunun Yenilenmesi İçin Destek Sağlanması”, “Denizcilik Sektörü İçin İhtisas Bankası Görevlendirilmesi İhtiyacı”, “Gemi İnşa Sanayisinde Yurtdışından Alınan Gemi Siparişlerinde Teminat Mektubu Sorunu” ve “Döviz Kredisi Kullanımı Sınırlandırılması” konularındaki sorunları ilettiklerini söyledi.

Tamer Kıran, Avrupa Birliği'nin Avrupa Yeşil Mutabakatı-AYM (European Green Deal) kapsamında Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım başlığı içinde 55'e Uyum (Fit for 55) mevzuat paketinde denizciliğin AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamına alınması düzenlemesinin Mayıs 2023'te kabul edildiğini, Avrupa Birliği İzleme, Raporlama ve Doğrulama (EU MRV) Sisteminin revize edildiğini, bu iki yeni sistemin (ETS ve MRV) 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Kıran, bu kapsamda, AB Emisyon Ticaret Sistemi dahilinde gemilerin/denizcilik şirketlerinin ETS'ye giriş ve yapılması gereken iş/işlemleri konusunda ETS'ye kayıt sürecinde izlenecek sistematiği açıklayan rehberin İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından hazırlanarak sektörün bilgilendirilmesi amacıyla üyelere duyurulduğunu kaydetti.

Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın (TÜDEV) olağan Genel Kurulu’nu da Meclis toplantısı öncesinde aynı salonda gerçekleştirdiklerini hatırlatan Tamer Kıran, Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın bundan sonra da Denizcilik Eğitimine her alanda katkı yapmaya devam edeceğini söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanacağını hatırlatan Tamer Kıran, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın, ülke kalkınması için de tartışılmaz bir potansiyel olduğunu vurguladı. Kadının işgücüne katılamadığı bir ülkenin kalkınmasından bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Tamer Kıran, haklarının savunulduğu, talep ve sorunlarının ele alındığı, farkındalığın arttığı bu önemli gün vesilesiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Yine bu ay maneviyatın, sevgi, hoşgörü ve yardımlaşma duygularının yoğun şekilde yaşandığı Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tamer Kıran, ilk oruç için 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece sahura kalkılacağını hatırlatarak, güzelliklerle dolu olan rahmet ve mağfiret ayının kalplerimizden sevgiyi, sofralarımızdan bereketi, evlerimizden huzur ve saadeti eksik etmemesi temennisiyle hayırlı Ramazanlar diledi.  

10. Dönemin 4. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’nın, 26 Mart Salı günü, Büyük Kulüp’te gerçekleştirileceğini bildiren Tamer Kıran, akabinde İMEAK Deniz Ticaret Odası, Türk Armatörler Birliği ve S.S. Gemi Armatörleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ev sahipliğinde geleneksel iftar yemeğinin yapılacağını belirterek, Meclis üyelerini her iki toplantıya katılmaya davet etti.

Toplantıda, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İnsel, “İklim Değişikliği Tedbirlerinin Denizcilik Sektörüne Etkileri” başlıklı sunum yaptı, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Meclis Üyemiz Kapt. Semih Dinçel de navlun piyasalarını anlattı.

TÜRK DENİZ MEDYA