İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleşti.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda yapılan toplantının başında; Oda Meclisi'nin 5.1.2023 tarih ve 3 sayılı toplantı zabıtları, 2022 Aralık ayı fasıllar arası aktarım talepleri, Aralık ayı mizanı, 2022-2026 Dönemi hakem, bilirkişi ve eksper listeleri görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri'ne verilecek ek teminat mektupları görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.Daha sonra Oda Yönetim Kurulu'nun faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.Tamer Kıran yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"Deniz Ticaret Odası Şubat Ayı toplantımıza hoş geldiniz. 2023 yılının ilk ayını geride bıraktık. Küresel enflasyonun zirvelere ulaştığı son dönemlerde ekonomik etkiler devam ediyor. Ekonomik düzenlemelerin her geçen gün bir yenisi ortaya çıkıyor. Derinden etkilerini yaşadığımız bu dönem; kolaylıkla çözümlenecek gibi gözükmüyor.

Resesyonun boyutu konusunda karışık sinyaller alıyoruz. Çin'deki yavaşlamanın etkileri, küresel resesyonun sert olma ihtimalini gösteriyordu. Geldiğimiz noktada değişim sinyalleri artmaya başladı. Çin, pandemiyi yenerek tamamen açılma eğilimi gösterdi. Küresel resesyonun tonunu belirleyen bir başka konu da Avrupa'daki enerji sorunları.

Ocak ayında da ılıman havaların devam ediyor olması, enerji krizinin vereceği zararları azaltmış gibi gözüküyor. Kısa vadede Avrupa'da büyüme beklentileri var. Bu durumlar ile birlikte; dünyada küresel resesyon daha ılıman bir noktaya gelecek. Deniz yolu taşımacılığı sektörünün önemini dünya ekonomisindeki dalgalanmalardan sonra bir kez daha çok iyi anladık. 2023 yılı "yeşil dönüşüme odaklanılan bir yıl" olacak gibi gözüküyor. Küresel deniz ticaret hacmi yüzde 0.3 azaldı.

COVID-19 kaynaklı aksamalardan dolayı; Çin'in ithalatının düşmesiyle kuru yük ticaretindeki azalmalar baş gösterdi. Ukrayna'da bu dönemde beklediğimiz tahıl ticaret artışı, Çin'in yeniden açılmasıyla talebin artması, ılımlı bir artışı öngörüyor.

Pandeminin ardından taleplerin artması, olumlu bir gidişata sebebiyet veriyor. Küresel enflasyonun etkileri, taşıma hacimlerini de etkisi altına aldı.

Konteyner taşımacılığında da zayıf bir görünüm var. 2023 yılındaki piyasa belirsizliği devam ediyor. Kısıtlı bir artış öngörülüyor.

Enerji taşımacılığı, pozitif bir ayrım gösterdi. Ham petrol segmentinde önemli bir artış oldu. Ticaret eğilimlerinde belirsizliklere rağmen; deniz taşımacılığı büyüme beklentileri devam ediyor.

Dünya'daki jeopolitik riskler bu beklentileri etkileyecek. 

Bunun yanı sıra; sektörümüzü yakından ilgilendiren konuları, ilgili kurumlara iletmeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda önümüze gelen, "Gemi Adamları ve Kılavuz Kaptanları Yönetmeliği Taslağı, Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliği ile verilen cezalar" konusunda kanun maddesindeki değişiklikleri ilgili kurumlarımıza ilettik."Gemi Brokerleri Derneği Başkanı İsmail Şahin, "Navlun Piyasaları" ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA