İMEAK DENİZ TİCARET ODASI TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Temmuz ayı Meclis Toplantısı, 4 Temmuz 2024 Perşembe günü, Oda’nın Meclis Salonu’nda Başaran Bayrak başkanlığında yapıldı.

adscode

Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, gündemdeki maddeler görüşüldü.Daha sonra, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran kürsüye çıkıp yaptığı konuşmada:

Gri Listeden Çıkmanın Olumlu Yansımalarını Göreceğiz

2021 yılında Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF) tarafından gri listeye alınan Türkiye’nin, geçtiğimiz hafta beklentilere paralel olarak Singapur‘da yapılan toplantı sonunda listeden çıkarıldığını hatırlatan Tamer Kıran, kararı memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirerek, “Netice itibarıyla son bir yıldır gerek derecelendirme notlarındaki yükselme gerek piyasa fiyatlarındaki yansımalarla olumlu yönde seyrettiğini izlediğimiz ekonomimizin önümüzdeki sürecine yönelik sermaye hareketleri, uluslararası yatırım çekme potansiyeli ve ekonomi dışı bir çok alanda olumlu yansımalarını göreceğimiz bir karar çıkmış oldu.” dedi.

Önemli Bir Vergi Reformuna İhtiyacımız Bulunuyor

Ekonomimizin gündemini oluşturan diğer önemli bir konunun da yeni vergi taslağı olduğunu belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Yaşadığımız acı Kahramanmaraş ve Hatay depremleri, yüksek enflasyon gibi nedenlerle artan bütçe açıkları yeni önlem ihtiyacını getirse de kamu maliyesinde temelde iki yapısal sorunun çözümü konusunda önemli bir vergi reformuna ihtiyacımız bulunuyor. Birkaç yıl öncesine kadar son 20 yılda Türkiye ekonomisinin en pozitif yönlerinden birisi bütçe dengelerini sağlaması olmuştu. Bununla birlikte, kayıt dışı ekonominin yaygınlığı ve dolaylı vergilerin toplam vergi hasılasında payının yüksek olması yapısal bir sorun olarak devam eden bir süreçti. Bu çerçevede, vergi reformunun kayıt dışı ile mücadele ve dolaylı vergilerin toplam vergi hasılasındaki payını düşürmeye yönelik bir yapısal reform şeklinde ilerlemesinin çok değerli olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan detaylı olarak görememekle birlikte edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sektörümüzle ilgili yapılması öngörülen değişiklikler hakkındaki görüşlerimizi hem yazılı hem de sözlü olarak ilgili mercilerle paylaştık. Gelir İdaresi Başkanlığı ile bu konuda toplantılar yaptık. Umarım sektörümüzü asgari şekilde etkileyecek bir netice ile bu süreç tamamlanır.”


Kabotaj Kanunu, Denizciliğimizin Gelişip Büyümesinde Çok Önemli Rol Oynadı

Denizciler için 1 Temmuz tarihinin önemine dikkat çeken Tamer Kıran, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk liman ve iskeleleri arasında yük ve yolcu taşımacılığının münhasıran Türk bayrağı taşıyan gemilere verilerek millileştirildiğini hatırlattı. 98. yılını kutladığımız Kabotaj Kanunu’nun denizciliğimizin gelişip büyümesinde çok önemli rol oynadığına dikkat çeken Tamer Kıran, bugün geldiğimiz noktada Türk sahipli ticaret filomuzdan, tersanelerimize ve limanlarımıza kadar her alanda elde edilen başarıların, denizcilikte saygın bir konuma geldiğimizi somut bir şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

Tamer Kıran, denizciliği bizlere büyük ülkü olarak gösteren ve bu müstesna günü armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tarihimize iz bırakan ve ebediyete irtihal etmiş tüm denizcilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle andı, Türk denizciliğinin gelişmesinde emeği geçenlere şükranlarını sundu.

Bu yıl kutlamalar çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının öncülüğünde Deniz Ticaret Odası’nın destekleriyle Tersane İstanbul’da “3. Türkiye Denizcilik Zirvesi”nin düzenlediğini hatırlatan Tamer Kıran,  Zirve’nin açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Arsenio Dominguez’in katıldığını hatırlattı. Zirve’de düzenlenen oturumlarda birbirinden değerli isimler görüşlerini dile getirme fırsatı bulduklarını belirten Tamer Kıran, fevkalade yararlı ve bilgilendirici oturumların gerçekleştirildiği Zirve’den çıkacak sonuçların sektörü daha da güçlendirecek adımların atılmasına vesile olmasını diledi.

Zirve kapsamında Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen, “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması'nda dereceye giren ilk üç yarışmacıya ödüllerini de takdim ettiklerini belirten Tamer Kıran, yarışmaya projeleri ile katılan tüm yarışmacılara ve değerlendirmeleri ile katkı sağlayan akademisyenlere teşekkür etti.

Temmuz ayında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 8. yıl dönümünün idrak edileceğini belirten Tamer Kıran, ülkemizin birlik ve bekasına karşı gerçekleştirilmek istenen hain darbe teşebbüsüne karşı dimdik duran, vatanı ve bayrağı uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andı, gazilerimize şükranlarını sundu.

Toplantıda, İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu,  ”Türkiye ve dünya ekonomisi; göstergeler ve gelişmeler” konulu sunum yaptı.Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu'nun sunumunun ardından; Meclis Üyesi Semih Dinçel navlun piyasalarıyla ilgili bilgi verdi.Son olarak Meclis Üyesi ve Sürdürülebilirlik İhtisas Komisyonu Başkanı Serdar Akdemir de komisyon çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.