İMEAK DENİZ TİCARET ODASI TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından açılan toplantı, Oda Meclisi'nin 1.6.2023 tarih ve 8 sayılı toplantı zabıtları görüşülmesi ve onaylanması ile devam etti.Haziran Ayı Faaliyetlerini sunumu yapıldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kuruşu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi. Kıran yaptığı konuşmada: 

DURMUŞ ÜNÜVAR'A YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLİYORUZ

"Bugünkü Meclis Toplantımız'da Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Durmuş Ünüvar aramızda bulunuyor. Denizciliğin çeşitli alanlarında birçok göreve imza atmış Durmuş Ünüvar'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olmasından dolayı büyük mutluluk duyduk. Denizciliğimizin sorunlarına çözmekte kendisiyle her türlü faaliyette bulunacağımıza inanıyor, ve kendisine başarılar diliyoruz.

YENİ EKONOMİ YÖNETİMİNİN ENFLASYONLA MÜCADELE İÇERİSİNDE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Ülkemiz ekonomisine baktığımızda yenilenen ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Uygulamaya giren politikaların enflasyonu kontrol altına almasını bekliyoruz. Ekonomilerin dengelenmesinin biraz zaman alacağını düşünerek biraz sabırlı olunması gerektiğini görüyoruz. YEŞİL DÖNÜŞÜM KONUSU DEVLET POLİTİKASI HÂLİNE GELMELİ

Yeşil dönüşüm konusunda her ay alınan kararlarla gelişmeleri takip etmekte zorlanıyoruz. Son olarak IMO, 2050 hedefini net sıfır sera gazı salınımını kesinleştirme kararı aldı. Yeni denizcilik yakıt standartları kabul gördü. IMO ve AB tarafından alınan önlemler nedeniyle; her geçen gün büyüme kaydeden sektörümüzün, uluslararası rekabette olumsuz etkilenmemesi için Yeşil Dönüşüm konusuna odaklanması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bu konunun devlet politikası hâline gelmesini temenni ediyorum.

SEKTÖRDEKİ SORUNLARI TEK TEK MASAYA YATIRDIK

2. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı'nı 22 Haziran'da gerçekleştirdik. Sektördeki sorunları tek tek masaya yatırarak çözüm önerilerini masaya yatırdık. Toplantıdan elde edilecek çıktıların önümüzdeki dönem yol haritasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz

TERSANELERİMİZİN BAŞARI BİZİ GURURLANDIRIYOR


1 Temmuz'da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutladık. Bu bayramın, 97'nci yıldönümünü kutlamanın vermiş olduğu gururu sizinle paylaşıyorum. Ülkemiz gemi inşası, tamir ve bakım konusunda çok iyi bir noktaya geldi. Tersanelerimizin başarısı da bizi gururlandırıyor.

Sektörün her alanında ve gemi inşa sanayimizde ulaştığımız noktayı daha yukarıya taşımak istiyoruz. Denizciliğe katkı sağlayacak bu projelerin sayısının artması; denizi severek ve denizciliği sevdirmekle mümkün olacaktır. Bu kapsamda, yılda bir gün değil; yıl boyu sürdürülecek etkinliklerle denizcilik ülkemizin her zaman gündeminde kalmalı. 

SUAT HAYRİ AKA, SEKTÖRÜMÜZÜ ULUSLARARASI TEMSİL ETME NOKTASINDA BİZLERİ GURURLANDIRACAK

Suat Hayri Aka; 18 Temmuz'da yapılacak IMO Genel Sekreterlik seçiminde aday oldu. Denizcilik camiası olarak Aka'nın yanındayız. Kendisinin başarılı ile seçimden ayrılmasını temenni ediyoruz. Umuyoruz ki, bu seçimden başarılı bir şekilde ayrılacak ve sektörümüzü uluslararası alanda temsil etme noktasında bizleri gururlandıracak." ifadelerine yer verdi.

Ardından, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar meclis hitab etti. Ünüvar, konuşmasında şunları aktardı:

"Türkiye'nin denizlerdeki egemenliğinin kabul edilişinin 97. yıldönümünü 1 Temmuz'da kutladık. Günümüzde denizcilik, sadece bir ulaşım modu değil, aynı zamanda bir ekonomi gücü olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor.

Günümüzde daralan kaynaklar, ülkelerin denizaltı kaynaklarına ulaşma çabasını beraberinde getiriyor. Ülkemiz genelinde yakalanan istikrar, denizcilik sektöründe kendini gösteriyor. Türkiye Yüzyılı misyonu kapsamında yerli ve milli üretim konusunda odaklandık.

Gemi sanayimizin rekabet gücü, inovatif yeteneği ile gün geçtikçe artıyor. Ülkemiz, otonom ve hibrit gemilerde de lider ülkeler arasında yer alacaktır. Doğu Akdeniz'de etkinliğimizin artırılması amacıyla KKTC'de kurulacak olan projemiz için çalışmalarımız devam ediyor.Ülkemizin Mavi Vatan'daki egemenliğini artıracağız. Türk Boğazlarında seyir emniyeti konusundaki güvenliği bot filosuyla daha etkin hâle getireceğiz. Gemi insanlarımızın daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi temenniyle yeni bir sistem kurduk.

Açık deniz ve sondaj gemilerimizde çalışan gemi insanlarımızla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Gemilerden kaynaklanan kirliliğin azaltılması için, denetimlere devam ediyoruz. Çevreye daha duyarlı limanlar oluşturmak için teşvik edici düzenlemeler hazırlıyoruz.Yeşil enerji konusunda, denizciliğimizin daha iyi bir noktada olabilmesi için etkin çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Boğazlarımızdan geçen gemilerin fiyatlarını güncelledik. Bundan sonraki süreçte her yıl 1 Temmuz'da bu fiyatı güncelleyeceğiz. Yaptığımız tüm mevzuatlarda Türk Bayraklı gemiler lehine destekler sağladık. Sağlamaya da devam edeceğiz." 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar'ın konuşmasının ardından; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu adına Tamer Kıran ve Başaran Bayrak günün anısına hatıra objesi takdim etti.2023 Mayıs Ayı Fasıllar Arası Aktarım Talepleri, 2023 Mayıs Ayı Mizanı, Ankara'daki Taşınmazın Satılması, Meclis Üyelerine Verilecek Huzur Hakkı başlıkları görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

Semih Dinçel, "Navlun Piyasaları" ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ