İMEAK DENİZ TİCARET ODASI'NDA YENİ YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI'NDA YENİ YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Ocak Ayı Meclis Toplantısı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirildi.

adscode

Toplantı; Oda Meclisi'nin 14.12.2023 tarih ve 14 sayılı toplantı zabıtları görüşülmesi ve onaylanması ile devam etti.2023 Kasım Ayı Fasıllar Arası Aktarım Talepleri, Kasım Ayı Mizanı, Dir Sözlü Beyan Yıllık İşlem Ücreti, Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Ek Teminat Mektubu konuları görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, 2024 yılının ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti. 

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, Kovit-19 salgınıyla başlayan istikrarsızlığın ardından Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen, İsrail'in saldırılarıyla cepheleri genişleyen bir çatışmalar dönemine girildiğini belirten Tamer Kıran, Orta Doğu’daki çatışmaların geniş bir coğrafyayı etkileyebilecek ciddi bir istikrarsızlık unsuru olmaya devam ettiğini belirtti. 

Bu soruna bağlı olarak Aralık ayı başından bu yana Yemen’de yerleşik bir grubun Kızıldeniz’de ticaret gemilerine yönelik saldırılarının menfi etkilerinin yaşanmaya başladığına dikkat çeken Tamer Kıran,  dünyanın önde gelen yük taşıyıcılarının seferlerini birer birer askıya aldıklarını, bölgede güvenliği sağlamak için ABD öncülüğünde bir deniz görev gücü oluşturulmasına rağmen henüz arzu edilen sonuca ulaşılamadığını ve gerginliğin devam ettiğini kaydetti. 

Tamer Kıran, “Kızıldeniz çok önemli bir su yolu… Uzakdoğu’nun ihracat yükü bu yolla Avrupa’ya taşınıyor. Güvenlik endişeleriyle rotaların Ümit Burnu’na yönlendirilmesi sonucunda 30 Aralık-3 Ocak döneminde günde ortalama Süveyş Kanalı geçişleri, Aralık ayının ilk yarısı geçiş ortalamasına göre %44 düşüş gösterdi. Denizyolu taşımacılığında konteyner navlunundaki artış hızlanırken, kuru yük navlunu da ölü sezona rağmen yükseliş gösterdi. Bu durum ülkemizin tedarik ve özellikle ithalat taşımalarında endişeleri büyütüyor. Gelişmelerden ilk aşamada en fazla kimya ve otomotiv tedarik sanayii gibi sektörlerin etkilendiğini görüyoruz” dedi. 

AB ETS 1 Ocak 2024 Tarihi İtibarıyla Devreye Girdi

1 Ocak 2024 tarihi ile Avrupa Birliği Denizcilik Emisyon Ticaret sisteminin devreye girdiğini hatırlatan Tamer Kıran, 5000 GT ve üzeri gemi işleten kuruluşların yeni AB MRV (İzleme, Doğrulama, Raporlama) sistemine göre karbondioksit, metan ve nitröz oksit emisyonları için yeni izleme planlarını 1 Nisan 2024 tarihine kadar AB Thetis sistemi üzerinde hazırlayıp onaylatacaklarını, 2024 yılı boyunca AB limanlarına uğrak yapan seferlerinde her iki yönde oluşan emisyonların % 50'si, AB limanları arasında seferlerde ve AB limanlarındaki emisyonlarının % 100 ü üzerinden toplam AB ETS kapsamı emisyonlarını belirleyip, bu emisyonlarının % 40'ı oranında emisyon izin bedeli satın alıp 1 Nisan 2025 tarihine kadar yönetici idarelere ileteceklerini kaydetti. 

Tamer Kıran, yeni uygulama ile 5000 GT dan büyük gemi işleten kuruluşların; 1 Nisan 2024 tarihine kadar yeni sisteme göre revize edilmiş MRV izleme planlarını hazırlayıp onaylatmaları, AB MRV kapsamında karbondioksit dışında metan ve nitröz oksit emisyonlarını raporlamaları, 1 Ocak 2024’ten itibaren kiralama sözleşmelerinde oluşacak ek maliyetleri kiracı tarafından ödenmesi için standart BIMCO maddelerini eklemeleri, 2024 yılı içerisindeki AB ETS kapsamındaki emisyonlarına karşılık, kendi uygun görecekleri tarihlerde alacakları AB ETS emisyon izinlerini, 1 Nisan 2025 tarihine kadar yönetici idarelere vermeleri hususunda uyarılarda bulundu.  

Tamer Kıran, 400 GT-5000 GT arasında gemi işleten kuruluşların, AB MRV raporlamasına 1 Ocak 2025’te başlayacaklarını dikkate alarak, MRV izleme planlarını oluşturmaya başlamalarının önemine dikkat çekti. 

“Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması”

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından denizcilik sektöründe Ar-Ge ve inovasyon kültürünün geliştirilmesi, yeni deniz teknolojileri ile yüksek katma değerli üretim ve ihracat hedeflerine katkı sağlanması amacıyla ilki 2020 yılında düzenlenen yarışmanın üçüncüsünün “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması” adıyla düzenlendiğini bildiren Tamer Kıran, başvuruların, 2 Ocak tarihi itibarıyla başladığını, 29 Mart 2024 tarihine kadar devam edeceğini söyledi. Tamer Kıran, fikri ve projesi olan herkesi yarışmaya davet etti. 

Bu akşam mübarek “Üç Ayların” başlangıcı olarak kabul edilen Regaip Kandili’ni idrak edeceklerini hatırlatan Tamer Kıran, mübarek gün ve gecelerin ülkemize, İslam alemine, tüm insanlığa sağlık, huzur, bereket getirmesi temenni etti. 

Toplantıda, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürleser, “Dünya ve Türkiye Ekonomisi, 2024 Beklentileri” konulu sunum yaptı.

Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oral Erdoğan, 1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla Uluslararası Klaslama Kuruluşları Birliği’nin (IACS) 12. Üyesi olarak kabul edilen Türk Loydu’nun çalışmalarını anlattı. 

27 No’lu Tanker Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Şinasi Onur da “çevre cezaları” ile ilgili Meclis üyelerine bilgi verdi

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA