İNGİLTERE, ULUSLARARASI KRUVAZİYER SEFERLERİNİ BAŞLATIYOR

İNGİLTERE, ULUSLARARASI KRUVAZİYER SEFERLERİNİ BAŞLATIYOR

Ağustos ayından itibaren ABD'den ve Fransa hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinden İngiltere'ye giden yolcuların karantinaya alınmasına yönelik zorunluluk kaldırıldı.

Kruvaziyer seferleri de dahil olmak üzere İngiltere hükümeti tarafından bazı uluslararası seyahatlere izin verilmesinin yanı sıra İngiltere'ye girişlerde uygulanan kısıtlamalar COVID-19 aşısı olan kişiler için hafifletildi.

Ağustos ayından itibaren ABD'den ve Fransa hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinden 
İngiltere'ye giden yolcuların karantinaya alınmasına yönelik zorunluluk kaldırılmıştır. Fakat bu kişilerin seyahat öncesinde COVID-19 testi yaptırmaları ve İngiltere'ye ulaştıktan 2 gün sonra tekrardan test olmaları gerekmektedir. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngiltere'den kalkan kruvaziyer gemilerinin yurtdışındaki destinasyonlara seyahat edebilmelerine izin verildiğini ifade etti.

Kruvaziyer gemilerinin yurtdışında bulunan kruvaziyer limanlarına seyahat etmesi 2020 yılı yazı itibariyle yasaklanmıştı. Ayrıca İngiltere hükümeti, toplu taşıma yerine şahsi araçlarını kullanan belirli kilit çalışanlar için test yaptırma zorunluluğunu hafifleterek söz konusu çalışanların çalışma saatlerinde esneklik yarattı.

İngiltere Limanlar Birliği (British Ports Association) Başkanı Richard Ballantyne İngiltere'ye girişlerde uygulanan seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi ile ilgili haberler hakkında şu şekilde bir açıklama yaptı:

"Uluslararası kruvaziyer seferlerinin 16 ay boyunca durdurulmasından sonra İngiltere hükümeti tarafından kruvaziyer gemi faaliyetlerinin 2 Ağustos itibariyle yeniden başlayacağına ilişkin yapılan açıklama bizi çok memnun etti. Kruvaziyer seyahatlerinin 2 ay önce İngiltere sınırları içerisinde yeniden başlatılması, yolcuların, gemi personelinin ve destinasyonların güvenli ve sağlıklı olmasının temini açısından limanların, kruvaziyer gemi şirketlerinin, hükümetin  ve sağlık yetkililerinin ortak çalışmalar yürütebildiklerini gösterdi. İngiltere tarafından kademeli olarak uygulanan normale dönüş sürecinin en kısa süre içerisinde yerel idari birimler tarafından da uygulanacağını umuyoruz."

Kaynak: TURKDENİZ.COM