İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1508 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1508 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeks, bu hafta da bir artış göstererek; geçen haftaki 1.480 puandan 1.508 puana yükseldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Krallık merkezli IHS Markit’in açıkladığı imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) raporuna göre EuroBölgesi’nde imalat PMI verisi, korona virüs kısıtlamalarının gevşetilmesi ve sektörlerin yeniden açılmasıyla, haziranda 68,4 puanla yeni bir tarihi rekor kırdı. 50 puan üzerindeki sonuçlar büyümeye, altındaki sonuçlar ise daralmaya işaret ediyor.

Hollanda, Avusturya ve Almanya imalat PMI seviyeleri 65 üzerinde değerler kaydetti. İrlanda, İtalya ve İspanya 60 puanın üzerinde kalırken, Fransa ve Yunanistan 60 puanın biraz altında ölçüldü.

Doğu Avrupa’da, mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit Rus İmalat PMI indeksi Mayıs'taki 51,9'dan sonra Haziran'da 49,2'ye geriledi.

Türkiye’de girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatları enflasyonu hızlandı ve satış fiyatlarındaki artış Eylül 2018’den beri en yüksek oranına ulaştı. Netice olarak Türkiye imalat PMI verisi mayıstaki 49,3 puandan haziranda 51,3 puana çıktı.

Emtia Haberleri

OPEC, Rusya ve diğer büyük petrol üreticileri (diğer adıyla OPEC+), planlanan üretim artırımları konusunda bu hafta bir anlaşmaya varamadılar. Diğer tüm üyeler 400.000 varil/günlük artışa razı olurken Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanlığı, 700.000 varil/günlük artış istedi.

Neticede petrol fiyatları bu hafta inişli çıkışlı bir yol izledi. Önce sert yükselen fiyatlar aynı hızla geriledi. Batı Teksas tipi ham petrol 71 dolar/varil seviyelerinden haftayı kapatırken, Brent de 76 dolar/varile dokunup 73 dolar/varilden kapandı.

Avrupa Birliği, 2018'den bu yana yürürlükte olan çelik kota ve gümrük vergilerini üç yıl daha uzattı. Kotalar başlangıçta yüzde 3 artırılacak. 2022 ile 2023'te de aynı miktarda artış bekleniyor. Birleşik Devletler’in çelik ithalatı üzerindeki yüzde 25’lik gümrük vergisini devam ettirme kararı ülke pazarını birçok ihracatçıya kapattığı için Avrupa Birliği çelik üreticileri de buna cevaben kendi piyasalarını ithalattan korumak için önlemler almaya gitmişti.

Kaynak: www.istfix.com.tr