İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 64 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ DAHA KAYDETTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 64 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ DAHA KAYDETTİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da ufak bir düşüşle 2.590 puandan 2.526 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Michigan Üniversitesi, Birleşik Devletler tüketici güven endeksini aralık ayında yukarı yönlü revize ederek 70,6 olarak açıkladı.

Güncel bir ankete göre 2022 yılı için yatırımcılar piyasadaki en büyük riskleri yüksek enflasyon, yeni koronavirüs varyantları ve jeopolitik gerilimler olarak görüyor. Katılımcılar hükümetlerin yeni kısıtlamaları, merkez bankalarının politika düzenlemeleri ve Çin-Tayvan ve Rusya-Ukrayna gerilimleri konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Katılımcıların yüzde 30'dan fazlası yüksek enflasyona bağlı olarak merkez bankalarının eğrinin geride kalmasından endişeli. Bu arada yüzde 25’lik bir kısım da yeni Koronavirüs varyantından endişeliydi. Ayrıca anket katılımcılarının yaklaşık yüzde 23'ü jeopolitik gerilimler, yüzde 16'sı savaş veya çatışma riskine dikkati çekti.

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarife Komisyonu'na göre, ülke gelecek yıl haziran ayına kadar belirli Birleşik Devletler mallarını ek tarifelerden muaf tutmaya devam edecek. Geçen yıl aralık ayında ve bu yıl mayıs ayında yayınlanan açıklamalarla, bazı ürünler gümrük vergisi uygulamalarının dışında tutulmuştu.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da yukarı yönlüydü. Batı Teksas tipi ham petrol 75 dolar/varilden yılı kapattı (yıl başında 48 dolar/varil civarındaydı). Bu arada Brent ise 80 dolar/varile dokundu ki seneye 50 dolar/varilden giriş yapmıştı.

Demir cevheri fiyatları, Çin'in gayrimenkul sektörününe yönelik destekleri sonrası sadece altı haftada yüzde
50’den fazla yükseldi. Çin bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve likiditenin artırılması ile, demir
cevheri fiyatları Singapur'da ton başına 129,45 dolara ulaşarak ekim ortasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Rusya Tarım Bakanlığı, buğday, arpa ve mısır ihracat vergi oranlarını yeniden güncelledi. Buğday ihracat vergisi bir hafta önceki değeri olan ton başına 91 dolardan ton başına 94 dolara yükseltildi. Arpa ve mısır ise ton başına sırasıyla 78.7 dolar ve 54,4 dolardan ton başına 84,8 dolar ve 55 dolara yükseltildi.

Resmi verilere göre, Rusya bu yıl toplam 127 milyon ton tahıl hasadı yaptı. Bu hasadın 79,1 milyon tonu buğday, 19 milyon tonu arpa, 16,1 milyon tonu mısır ve 1,2 milyon tonu pirinç olarak kaydedildi.

Kaynak: www.istfix.com.tr