İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 714 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 714 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta 676 puandan 714 puana geldi. Paskalya sonrası piyasa tekrar açılınca gelirlerin bir kısmı toparlandı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Bank of America, Birleşik Devletler imalat faaliyetinin son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesi ile ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte daralma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Dünya Bankası başkanı David Malpass, 2023 küresel büyümesini yüzde 2 olarak gördüklerini açıklayarak önceki tahmin olan yüzde 1,7'yi yukarı yönlü revize etti.

Öte yandan, son Dünya Bankası raporunda Çin ekonomik büyümesi yüzde 4,3 olan önceki tahminden yukarı yönlü revize edilerek yüzde 5,1’e yükseltildi.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Pablo Hernandez de Cos, Euro bölgesi çekirdek enflasyonunun 2023 yılı boyunca yüksek kalmasını beklediğini söyleyerek yeni faiz artırımlarının sinyali verdi. Euro bölgesi çekirdek enflasyonu mart ayında yüzde 5,7 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta yine yukarı yönlüydü ama hızı biraz kesildi. Batı Teksas tipi ham petrol 81 dolar/varilden, 82.5 dolar/varile, Brent ise 85 dolar/varilden 86.3 dolar/varile geldi.

Analistler, Çin'in 2023'teki demir cevheri üretiminin, Covid önlemlerinin kaldırılması ile 290 milyon tona ulaşarak 8 yılın en yüksek seviyesine gelmesini bekliyor.

UNESID'e göre, İspanyol çelik üretimi ocak ayında aylık yüzde 20,3 artış ve yıllık yüzde 21 düşüş göstererek 794.000 ton oldu.

Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), Türkiye'nin çelik ihracatının 2023'ün ilk iki ayında yüzde 40 oranında düştüğünü ve bu yıl geneli için de yüzde 40 oranında bir düşüş beklendiğini açıkladı.

Interfax ve Bloomberg kaynaklarına göre, dünyanın önde gelen tarım şirketlerinden biri olan Archer-DanielsMidland Co. (ADM), Rusya'daki faaliyetlerini sonlandırmak için girişimlere başladı. Benzer şekilde, Rusya'nın en büyük iki tahıl ihracatçısı olan Cargill ve Viterra da temmuz 2023'ten itibaren ihracat faaliyetlerini durduracaklarını açıkladı. Evvelce Louis Dreyfuss da Rus tahıl piyasasından çekilmişti.