İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA PUAN KAYBETTİ... ENDEKS, 573 PUANA GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA PUAN KAYBETTİ... ENDEKS, 573 PUANA GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da momentum kaybetti ve 604 puandan 573 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Dünya Bankası'nın bir araştırma raporuna göre, ticaretin GSYİH'ya oranlanması ile hesaplanan dünyadaki “ticarete açıklık oranı”, yüzde 52 ile 2008 krizi seviyesine geriledi.

Çin resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin nisan ayındaki 49,2’den sonra 48,8’e düştü. seviyesinde kalması ve üretim faaliyetlerinde daralma yaşanması öngörülüyor. Öte yandan Caixin PMI verisi geçen hafta yükselişe işaret etmişti. 50 puanın altındaki PMI sonuçları daralmaya, bunun üstü ise büyümeye işaret ediyor.

Birleşik Devletler'de tüketici harcamalarının mart ayındaki yüzde 0,1'lik artışın ardından nisan ayında beklentileri aşarak yüzde 0,8 yükselmesi, Birleşik Devletler Federal Rezervi’nin (Fed) haziran toplantısında faiz oranlarını artırmasına yönelik beklentileri de güçlendirdi.

Almanya'nın GSYİH'si, 2022'nin dördüncü çeyreğindeki yüzde 0,5'lik daralmanın ardından ilk çeyrekte de yüzde 0,3 küçüldü.

ABD'nin GSYİH'sı ise ilk çeyrekte yüzde 1,3 büyüyerek yüzde 1,1 olan beklentilerin üzerinde ölçüldü.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta tekrar düşüşe geçti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 72-73 dolar/varilden 71,75 dolar/varile Brent de 75 dolar/varilden 74 dolar/varil geriledi.

Türkiye’de ithal hurda piyasası çelik talebinin de canlanması ile istikrar sinyalleri verirken, kaynaklara göre deniz aşırı hurda piyasasında fiyatların yatay seyre geçmesi beklenmekte.

Ocak-mart döneminde İtalya'nın Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelere yaptığı çelik ithalatı yıllık yüzde 28,7 düşüşle 2,19 milyon ton olurken, ihracat ise yüzde 10,7 artışla 860.000 ton oldu.

Ukrayna Tarım Bakanlığı, 2023 yılı tahıl hasadı tahminini 16,5 milyon tonu buğday olmak üzere toplam 45 milyon ton olarak sabit tuttu. İhracatın ise hasattaki düşüş ve tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili belirsizlikler nedeni ile geçen yıla göre yüzde 30 ila 40 oranında azalması bekleniyor.


Etiket