İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE DÜŞÜŞLE 790 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE DÜŞÜŞLE 790 PUANA GERİLEDİ

Birkaç haftalık ufak yükselişten sonra ISTFIX Bileşik Endeksi yüzde 10’un üzerinde düşüşle bu hafta 885 puandan 790 puana geriledi.

adscode

Kançello tarihi 15 Aralık sonrası olan pek yük kalmadığı için ve benzer tüm yükler geçen haftalarda piyasayı da yükseltecek şekilde hızla bağlandığı için piyasada artık Noel öncesi yavaşlama eğilimi görülebilir.

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, Almanya’da üretici fiyatları eylül ayındaki yıllık yüzde 45,8’lik rekor artış sonrası, ekim ayında yıllık yüzde 34,5 artış gösterdi. Rekor enflasyon seviyelerinden net bir düşüş söz konusu.

- Üçüncü çeyrekte, Alman ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 1,3 büyüyerek daha önce tahmin edilenden daha yumuşak bir resesyona işaret etti.- Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısına ilişkin raporunda çoğu yetkilinin faiz artışlarının hızının yavaşlamasını desteklediği görüldü. Ayrıca, mart ayından beri ilk kez resesyon ihtimalinin yüzde 50’ye yükseldiği uyarısında bulunuldu.

Emtia Haberleri


- Petrol fiyatları bu hafta düşüş rallisini sonlandırdı. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 76 dolar/varilden 80 dolar/varile, Brent ise 83,6 dolar/varilden 85-86 dolar/varile yükseldi. Bu hafta petrol fiyatlarında hızlı hareketler görülebilir, kaldı ki 5 Aralık itibariyle G7 ülkeleri Rus petrolüne fiyat sınırı koyarken Avrupa Birliği de deniz yoluyla petrol alımını yasaklamış bulunuyor.

- Ukrayna'nın mısır ihracatı bu yıl 8,55 milyon tona ulaşarak geçen yıl 4,6 milyon ton olan ihracattan yüzde 86 daha yüksek oldu.

- Ukrayna mısır mahsulü resmi tahminlere göre 31,5 milyon ton olarak bildirilirken, Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA) Dış Tarım Servisi mahsul için tahminini 25,8 milyon ton olarak açıkladı.

- Tahıl ihracatı ise Ukrayna Tarım Bakanlığı verilerine göre yüzde 31 düşüşle 15,1 milyon ton olurken, bu ihracatın 5,7 milyon tonu buğday, 1,2 milyon tonu arpa ve 8,1 milyon tonu mısır olarak açıklandı.

-  Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı yarı mamul çelik ithalatı, 2022'nin ilk dokuz ayında yıllık yüzde 25,5 artışla 2,55 milyon tona gelerek rekor seviyeye ulaştı. Bu arada, Ukrayna'dan yapılan yarı mamul ürün ithalatı ise yüzde 80,5 düşüşle 144.500 tona geriledi.

Kaynak: www.istfix.com