İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 7'LİK BİR ARTIŞLA 912 PUANA YÜKSELDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 7'LİK BİR ARTIŞLA 912 PUANA YÜKSELDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi haftalık bazda yüzde 8-9 düşen yakıt fiyatlarının etkisi sayesinde bu hafta teknik bir artışla yüzde 7’lik yükseliş kaydetti. Endeks 854 puandan 912’ye çıktı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Hamburg Commercial Bank (HCOB) Avro Bölgesi İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) eylül ayında beklentilere paralel olarak 43.4 puan ile ağustos ayındaki 43.5 puandan geriledi. Ağustos ayında 39,1 puanda ölçülen Almanya PMI ise eylülde 39,6'ya yükselirken, Fransa 44,2 ile 40 ayın en düşük seviyesini kaydetti. 50 puanın altı imalat faaliyetlerinde düşüşe, üstü ise canlanmaya işaret etmekte.

Caixin Çin Genel İmalat PMI verisi ağustos ayındaki 51,0 seviyesinden eylül ayında 50,6'ya gerilerken, imalat koşulları art arda ikinci ayda iyileşmeye işaret etti.

Avro Bölgesi enflasyonu eylülde yüzde 5,3'ten 4,5'e sert bir düşüş kaydederken, enerji fiyatlarının beklenildiği kadar düşmemesi ve petrol fiyatlarındaki artış dikkate alındığında enflasyonun ECB'nin yüzde 2 hedefine yakın zamanda ulaşması beklenmiyor.

Standard and Poor’s Global, ekonomik politikadaki değişiminin ardından Türkiye'ye ilişkin görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a revize etti.

Emtia Haberleri

Petrol bu hafta sert düşüş kaydetti. Batı Teksas tipi ham petrol 90 dolar/varil seviyesinden 83 dolar/varile geriledi.

Brent de geçen haftaki 95,30 dolar/varilden 84,5 dolar/varile düştü.

Rusya’nın tehditlerine rağmen yedi gemi yeni koridor üzerinden Ukrayna’nın Odesa limanlarından ayrılırken, Ukrayna buğdayının ikinci sevkiyatı Karadeniz üzerinden Türkiye'ye ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, yılın ilk yedi ayında Türkiye'nin demir cevheri ithalatı yıllık yüzde 31,4 düşüşle 4,23 milyon ton olurken, bu ithalatın 2,91 milyon tonu Brezilya'dan sağlandı.

Bu yılın ilk yedi ayında Türkiye'nin demir kütük ithalatı yıllık yüzde 64,5 artışla 2,24 milyon ton olurken, bu ithalatın 1,05 milyon tonu Rusya'dan sağlandı.

Bu yılın ilk yedi ayında Türkiye'nin soğuk hadde rulo sac (CRC) ithalatı ise yıllık yüzde 22,1 artışla 503.500 ton oldu.