İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) SERT BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI! ENDEKS, 564 PUANA GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) SERT BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI! ENDEKS, 564 PUANA GERİLEDİ...

Duraklayan Avrupa ekonomisi ve yükselen gemi yakıt fiyatları sebebiyle ISTFIX Bileşik Endeksi sert bir düşüş kaydetti ve geçen haftaki 649 puandan 564 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı Peter Kazimir, AMB'nin faiz oranlarını tahminlerden daha uzun süre yükseltmeye devam etmesinin gerekebileceğini ve atılan adımların en erken eylül ayında sonuç vermeye başlayacağının söyledi.

AMB, Euro bölgesi enflasyonunun 2023'ün dördüncü çeyreğine kadar yüzde 3'ün altına düşeceğini ve ardından yüzde 2'ye düşmesinin iki yıl daha süreceğini tahmin ediyor.

Mart ayında Almanya'nın ihracat rakamları, Birleşik Devletler ve Çin'e yapılan ihracatta yaşanan ciddi düşüş ile bir önceki aya göre yüzde 5,2 azalarak Reuters anketindeki yüzde 2,4'lük beklentinin oldukça üzerine çıktı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları hafif düşüşe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol 71 dolar/varilden 70 dolar/varile Brent ise 75,5 dolar/varilden 74 dolar/varile düştü.

Granüler üre piyasaları son dönemde daha istikrarlı bir seyir izlerken, Avrupa piyasalarında amonyum nitrata olan talepte artış görüldü.

Avrupa Birliği yumuşak buğday ihracatı yıllık yüzde 10 artışla 25 milyon tona ulaşırken, Fas, Cezayir ve Nijerya en büyük alıcılar olmaya devam etti.

Avrupa Birliği, Ukrayna buğdayının tek taraflı olarak beş üye devlet Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Slovakya'da satışını yasaklamayı kabul ederken, diğer üye devletler ve Avrupa Birliği dışı ülkelere ürün geçişinin devam edeceğini açıkladı.

Montel'in haberine göre, İspanya'nın Rus kömürü ithal ettiği ve Rus kömürüne yönelik devam eden ambargoyu deldiğine dair ikna edici kanıtlar olduğu bildirildi.

Officemen'e göre bir yıl önce 3,46 milyon ton olan İspanya'nın çimento tüketimi, 2023'ün ilk çeyreğinde yıllık yüzde 7 artışla 3,69 milyon tona yükseldi. Buna bağlı olarak, İspanya'nın çimento ihracatı yıllık yüzde 6 düşüşle 1,34 milyon tona geriledi.