“İZMİR'İ KRUVAZİYER GEMİLERİN VAZGEÇİLMEZ LİMANI YAPACAĞIZ"

“İZMİR'İ KRUVAZİYER GEMİLERİN VAZGEÇİLMEZ LİMANI YAPACAĞIZ"

Tunç Soyer, Akdeniz ile komşu denizlerin önde gelen kruvaziyer turizm paydaşlarını buluşturan, 14-15 Eylül tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Seatrade Cruise Med 2022 Fuarı’na katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Akdeniz ile komşu denizlerin önde gelen kruvaziyer turizm paydaşlarını buluşturan, 14-15 Eylül tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Seatrade Cruise Med 2022 Fuarı’na katıldı. Tunç Soyer, burada yaptığı konuşmada, “İzmir’i kurvaziyer gemilerin vazgeçilmez limanı yapacağız. İzmir Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanlığı ve İzmir Valiliği ile birlikte canla başla çalışıyoruz” dedi. İzmir Limanı’na yanaşan kruvaziyer sayısını artırmak için üst düzey uluslararası profesyonellerle görüşmeler yapan Tunç Soyer’e fuarda İzmir Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk de eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarda kurduğu İzmir standı yoğun ilgi gördü. İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen fuara İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte sektör temsilcileri de katıldı.

2023’te de 31 gemi gelecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yoğun çabaları sonucunda bu yıl toplam 16 kruvaziyer gemisi ve 21 binin üzerinde yolcu İzmir’e geldi. MSC firması uzun bir aradan sonra dün yeniden Alsancak Limanı’na demirledi. Yılsonuna kadar 15 geminin rotası daha İzmir’den geçecek. Ayrıca 2023 yılı için Alsancak Limanı’na gelmesi kesinleşen 31 sefer bulunuyor.

İzmir Limanı, yeni bir görünüm kazandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki turizm paydaşlarıyla ortak yürüttüğü çalışmalar sonucunda İzmir Limanı da yeni bir görünüm kazandı. Limandaki Turizm Bilgilendirme Ofisi yenilendi ve özel yürüyüş rotaları oluşturuldu. Turizm Şube Müdürlüğü’nün uzman personeli gemiler yanaştığında haritalar ile bilgilendirme yapıyor. Liman içerisinde misafirlerin kullanımına sunmak üzere ücretsiz Wifi hizmeti veriliyor. Ayrıca Turizm Zabıtası ekipleriyle turistlerin güven içinde kentte seyahat imkanları artırıldı.

Kaynak: Dünya Gazetesi