KAFKAMETLER GEMİSİNDE CANSIZ BEDENİNE ULAŞILAN İKİNCİ MÜRETTEBATIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

KAFKAMETLER GEMİSİNDE CANSIZ BEDENİNE ULAŞILAN İKİNCİ MÜRETTEBATIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Yapılan kimlik tespiti sonucu usta gemici 72 yaşındaki İsmail Kaptan olduğu belirlendi.

adscode

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşanan fırtına sonucu batan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinde cansız bedeni bulunan mürettebatın yapılan kimlik tespiti sonucu usta gemici 72 yaşındaki İsmail Kaptan olduğu belirlendi.

Kdz. Ereğli ilçesinde 19 Kasım’da yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle içerisinde 12 mürettebatı ile birlikte batan yük gemisinde bir gün sonra gemi aşçısı Metin Uslu’nun cansız bedeni kıyıya vurmuş halde bulunmuştu. Yeri belirlendikten sonra aramaların 42 dalgıç tarafından sürdürüldüğü çalışmaların beşinci gününde kara ve su altı görüntüleme cihazı ile yapılan tespit sonucu bir mürettebatın daha cansız bedenine ulaşılarak çıkarılmıştı. Cansız bedeni çıkarılarak Ereğli Devlet Hastanesi morguna kaldırılan mürettebatın yapılan kimlik tespiti sonucu 72 yaşındaki usta gemici İsmail Kaptan olduğu tespit edildi.

Diğer yandan kayıp 10 mürettebatında bulunması için çalışmalar devam ederken, bölgeye Sonar sistemiyle donatılan savaş gemileri ile SAT komandoları da sevk edildi.

AFAD Başkanlığı ise sosyal medyadan çalışmaların 5. gününde 372 personel, 2 uçak, 2 helikopter, 18 bot, 3 drone, 2 Rov (Su altı robotu) 3 YTS Sonar'ın aktif olarak görev aldığını ifade etti.