KARADENİZ'DE HAYALET GEMİ!

KARADENİZ'DE HAYALET GEMİ!

Bulgaristan kıyılarında başlayıp Karadeniz'in derinliklere uzanan bir deniz altı araştırması, gözleri insanlık tarihinin en gizemli olaylarından birine çevirdi.

Bulgaristan kıyılarından araştırma için gönderilen bir çift uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV), Karadeniz sularının derinlerine indi ve daha önce hiç bu kadar canlı çözünürlükte görülmemiş geminin parçalarını ortaya çıkardı. Çıkarılan bu parçalarla ilgili dikkat çeken iddialar var.

SIR PERDESİ ARALANIYOR

Sualtı arkeologları onlarca yıldır Karadeniz'in derinliklerinde büyük bir sırrın yattığına inanıyordu. Arkeologlar burada eski uygarlıkların kurulduğunu ve Karadeniz kıyılarında gemilerin ticaret yaptığını biliyorlardı. Ancak şimdiye kadarki görüntüleme teknolojisi, deniz dibinin gerçek bir görüntüsünü ortaya koyacak kadar gelişmiş değildi ve bu durum orada saklanan her şeyin gizemli kalmasına neden oluyordu. Ta ki sır perdesini aralayan bu çalışmaya kadar.

Southampton Üniversitesi'nden Prof. Jon Adams liderliğindeki ekip ve Bulgaristan Sualtı Arkeoloji Merkezi ortaklaşa bir çalışma başlattı. Bu çalışmanın sonucunda Karadeniz'in derinlerinde dünyanın en eski bozulmamış gemi enkazı da dahil olmak üzere birkaç bin yıllık ticaret ve savaş gemileri keşfedildi. Keşiflerin arasında bulunan en eski geminin 2 bin 400 yıllık olduğu tespit edildi. Gemi enkazı son derece iyi korunmuştu, sanki denizin dibine yeni konulmuş gibiydi.

Bulgaristan'ın Sozopol yakınlarındaki Sualtı Arkeoloji Merkezi'nde deniz arkeoloğu olan Zdravka Georgieva, bulunan gemi enkazıyla ilgili, “Suyun altında ne olduğunu gerçekten bilmek istedim” dedi. Küçükken halk arasında dolaşan söylentilerde denizin altında tarihi anıtlar olduğunu duyan Zdravka Georgieva'nın en büyük hayali suyun altında saklı olan gizemi keşfetmekti. Southampton Üniversitesi'nden Prof. Jon Adams ile birlikte çalışmak, bu yüzden Zdravka Georgieva için çok önemliydi.

'EN MUHTEŞEM KEŞİF'

Ve sonuç olarak denizin dibi üç boyutlu olarak tarandığında antik bir gemiden daha fazlasının olduğunu gördüler. Gemi yan yatmıştı ve ambarındaki kürek bankları, büyük seramik kaplar açıkça görülebiliyordu. Georgieva bunu 'şimdiye kadarki en muhteşem keşif' olarak nitelendirdi.

Bu önemli keşfin duyulmasının ardından 1985'te Titanik'in enkazının keşfine öncülük eden kişi olarak tanınan Amerikalı oşinograf Robert Ballard, Karadeniz'e bir hayranlık duyduğunu iletti. 1999 ila 2014 yılları arasında Ballard, Karadeniz ve Akdeniz'e bir sefer düzenledi. Mürettebatıyla birlikte içinde insan kalıntıları bulunan bir Osmanlı ticaret gemisi de dahil olmak üzere mükemmel şekilde korunmuş düzinelerce gemi keşfetti.
 
'NUH TUFANI İLE BAĞLANTISI OLABİLİR'

Karadeniz'i araştıranların bir kısmı Karadeniz'in bir zamanlar sadece küçük bir tatlı su gölü olduğuna inanıyordu. 7 bin 600 yıl öncesine ait ipuçları ve jeolojik örnekler, bir zamanlar Karadeniz'de büyük bir sel felaketinin yaşandığını ve bu bölgedeki medeniyetleri ortadan kaldırmış olabileceğine işaret ediyordu. Bu olayın Nuh Tufanı ile bağlantısı olabileceği düşünüldü.

Kaynak: Milliyet