KASTAMONU'DA KARAYA OTURAN MAREN İSİMLİ GEMİDE 20 METRELİK YIRTIK OLUŞTU!

KASTAMONU'DA KARAYA OTURAN MAREN İSİMLİ GEMİDE 20 METRELİK YIRTIK OLUŞTU!

Yunanistan'ın Piraeus limanından Gürcistan'ın Poti limanına giden Antigua Barbuda bayraklı Maren adlı konteyner gemisi Cide Kerempe burnu açıklarında karaya oturmuştu.

adscode

Gemide ilk belirlemelere göre 20 metre uzunluğunda 30 cm eninde yırtık oluştuğu ve geminin buradan su aldığı belirtilirken, kurtarma çalışmaları ise sürüyor.

Önceki gün Kerempe burnu açıklarında seyrederken Cide'nin Alayazı Köyü mevkiinde dümeninin kilitlenmesi sonucu kıyıya oturan geminin kurtarılması için Sahil Güvenlik ekiplerinin yanı sıra olay yerine yeni gelen 22 kişilik özel kurtarma ekiplerinin gemiyi tamir ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kurtarma ekibinde rol alan Ahmet Demir, “150 metre uzunluğundaki Maren isimli yük gemisinde sualtı ekiplerinin ilk belirlemelerine göre 20 metre uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde yırtık tespit edildi ve bu noktalardan su alıyor durumda. Gemi yaklaşık 7 metrelik su derinliğine oturmuş durumda. Kurtarmada ilk olarak geminin yükü olan konteynerlerin bir kısmını tahliye edecekler. Daha sonra su altı kaynakçıları hasar gören yerleri denizin altında tamir edecekler ve gemiyi yüzdürmeye çalışacaklar. 22 kişilik özel kurtarma ekibinin çalışmaları sürüyor. Geminin oturduğu yere karadan ulaşım olmadığı için ekiplerin gemiye gidiş ve gelişi Denizkonak Balıkçı Barınağı’ndan sağlanıyor.” dedi.

HABERİN KAYNAĞI: KASTAMONU İLK HABER