KONTEYNER ELLEÇLEMEDE YEDİ YIL SONRA İLK KEZ DARALMA YAŞANDI

KONTEYNER ELLEÇLEMEDE YEDİ YIL SONRA İLK KEZ DARALMA YAŞANDI

Son yıllarda çift haneli yükselen limanlardaki konteyner elleçleme miktarında, 2015'ten bu yana ilk kez yılsonunda daralma olacak.

adscode

Küresel ekonomideki daralmanın Türk limanlarına yıllık faturası netleşiyor. Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre, Türkiye limanlarında elleçlenen toplam yük tonajında yaklaşık yüzde 1,5’lik bir düşüş yaşandı. Limanlarda yük bazında en fazla düşüş ise küresel ticaretin önemli barometrelerinden olan konteyner segmentinde oldu. Konteyner elleçleme miktarında kasım ayında TEU bazında yüzde 10’luk bir kayıp yaşandı. Son yıllarda çift haneli yükselen Türk limanlarındaki konteyner elleçleme miktarı, temmuzdan bu yana üst üste daralma yaşıyor. EKONOMİ gazetesine konuşan sektör uzmanları, 11 aylık verilerle Türk limanlarındaki konteyner elleçleme miktarının 2015 yılından bu yana ilk kez daralma yaşayacağının kesinleştiğine işaret etti.

Küresel ekonomideki daralmanın Türk limanlarına faturası netleşiyor. Son yıllarda çift haneli yükselen limanlardaki konteyner elleçleme miktarında, 2015'ten bu yana ilk kez yılsonunda daralma olacak. Toplam tonajı ayakta tutan sıvı yükte de artış hız kesti.

Küresel ekonomideki daralma paralelinde ticaretin yüzde 80’den fazlasının taşındığı denizyolunda mal hareketinde yavaşlama hızlanırken, Türk limanlarında elleçlenen yük miktarındaki kayıp da artıyor. Limanlarda yük bazında en fazla düşüş küresel ticaretin önemli barometrelerinden olan konteyner segmentinde oldu. Son yıllarda üst üste çift haneli büyüme sağlayan konteyner limanları, 7 yıl sonra ilk defa yılı daralmayla kapatacak. Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre, Türkiye’nin limanlarında elleçlenen toplam yük tonajında yaklaşık yüzde 1.5’lik bir düşüş olurken, konteynerde ise kasım ayında TEU bazında yüzde 10’un üzerinde bir kayıp yaşandı. Konteynerde özellikle temmuz ayından bu yana kayıp yaşanıyor. Böylece, yılın 11 ayında toplam yükte yüzde 4’lük artış olurken, konteyenrde TEU bazında 1.6’lık kayıp gerçekleşti. Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Başkanı Aydın Erdemir, küresel ekonomideki gidişattan en fazla etkilenen segmentin konteyner olduğunu hatırlatarak, “Türk limanlarında son yıllarda artış eğiliminde olan konteyner elleçleme miktarı, küresel ekonomideki yavaşlama ve resesyona bağlı olarak bu yılı daralma ile kapatacak” dedi. Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer de yılsonu elleçleme öngörülerini paylaşarak, “11 aylık veriler ışığında, limanlarımızda 2022 yılının toplam yükte yüzde 4 civarında artışla 545 milyon tonun altında kalacağını öngörüyoruz. Konteyner elleçleme miktarının ise yılı yüzde 2 civarında düşüşle 12,4 milyon TEU seviyelerinde tamamlamasını bekliyoruz. Çünkü aralıkta da düşüş sürüyor. En son 2015'te konteyner elleçleme miktarında yıl daralmayla kapanmıştı” dedi.

En büyük kayıp transitte

Kasım ayında en büyük daralma Türk limanlarının en önemli gelir kapılarından olan transit taşımalarda gerçekleşti. Transit taşımalarda kasım ayındaki düşüş yüzde 34 oldu. Prof. Soner Esmer, Türk limanlarının konteyner taşımacılığında transit yüke bağımlı olmasının olumsuz sonuçlarına vurgu yaparak, “Mayıs ayında başlayan transit yük elleçlemelerindeki düşüş, kasımda yüzde 34 oranında sürdü. Uzun yıllardır limanlarımızda işlem gören her 4 konteynerden 1’inin transit konteyner olduğu dikkate alındığında bu yük tipi üzerine kurgulanan stratejilerin ne kadar kırılgan olduğu görüldü. Limancılık sektöründeki gelişimin ülke sanayisine ve üretimine dayandırmanın önemi bir kez daha anlaşıldı” diye konuştu.

Kaynak: Ekonomim.com - Aysel Yücel