KOSDER'İN YENİ YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU...

KOSDER'İN YENİ YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU...

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı Cemile Sultan Korusu'nda gerçekleşti.

adscode

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan genel kurul, açılış konuşmaları ile devam etti.
Açılış konuşmalarını Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel yaptı.

Sesel yaptığı konuşmada:

SADECE KOSDER ÜYELERİNİN DEĞİL, TÜRK DENİZCİLİĞİNİN TÜM TEMSİLCİLERİNİN SIKINTILARINI GÜNDEME GETİRMEYE GAYRET ETTİK 

"Köklü bir geçmişe sahip olan ve Türk denizcilik tarihinde kıymetli bir yer etmiş koster taşımacılığını temsil eden KOSDER’in bir üyesi olarak karşınızda bulunmaktan onur ve mutluluk duyuyorum.

Kurulduğu 2014 yılından beri temsil ettiği bu değerin bilinciyle çalışmalarını sürdüren Derneğimiz, koster armatörleri ve işletmecilerinin hak ve menfaatlerini koruma, yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturma ve koster taşımacılığının gelişimine katkıda bulunma adına önemli bir misyonu başarıyla yerine getiriyor. 

KOSDER’in her bir üyesinin mimarı olduğu bu başarının bir parçası olmak için bizler de, bundan iki yıl önce; aldığımız sorumluluğun farkında olarak, heyecan ve istekle üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek için yola çıktık. 


Pandeminin etkilerinin tazeliğini koruduğu, Ülkemiz, sektörümüz ve tüm dünyada tesirini sürdürdüğü bir dönemde devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımamın ciddi bir çaba, dayanışma ve birliktelikle mümkün olacağı heyecanıyla çalışmalarımızı başlattık.

Pandeminin sektörümüze devam eden etkilerini tespit ederek başlattığımız Yönetim sürecimizde ilk olarak, Koronavirüs kaynaklı sorunların çözümü konusunda ulusal ve uluslararası idari kuruluşlara gerekli girişimleri gerçekleştirdik. 

Sadece KOSDER üyelerinin değil, Türk denizciliğinin tüm temsilcilerinin sıkıntılarını gündeme getirmeye gayret ettik. 

Karantina döneminde,  denizciliğin neredeyse her branşına hitap eden ve teknolojinin imkânlarından faydalanarak Türk denizcilerinin tamamına kapılarını açan KOSDER Akademi çatısı altında gerçekleştirdiğimiz eğitim, panel ve söyleşilerle sektörümze faydalı olamaya çalıştık.

Türk denizciliğin dijital bilgi kaynağı olan, sadece sektörümüzün iş ortaklarının değil, geleceğin denizcileri olan öğrencilerimizin de yakından takip ettiği KOSDER Akademi’ye ayrı bir parantez açmak istiyorum. 

İki yıl içerisinde düzenlediği 70’e yakın söyleşiyle; denizcilik sektörünün nabzını tutan KOSDER Akademi, ulaşılması zor bir başarıya imza atarak Derneğimizin göz bebeği haline geldi. 

Bütünleyici bir yaklaşımla, Türk denizcilerinin merak ettiği konu başlıklarını interaktif bir şekilde ele alan KOSDER Akademi, her ayın ilk cuması yaptığı Navlun Piyasaları ve Güncel Gelişmeler söyleşisiyle de denizciliğe dair anlık ve dönemsel gelişmeleri sizlere aktardı. 

Ciddi bir emeğin ve çalışmanın ürünü bu söyleşilerin tamamında dokunuşları olan, büyük bir fedakârlık ve hassasiyetle süreci yöneten başta Akademi’den sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Gökhan Özcan olmak üzere, tüm Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ediyorum. ISTSHIP İLE BİRLİKTE, DÜNYANIN 24 ÜLKESİNDEN 670 SEKTÖR TEMSİLCİSİNİ BİR ARAYA GETİRMENİN GURURUNU YAŞADIK

Ayrıca Navlun Piyasaları ve Güncel Gelişmeler söyleşimizin daimi konuğu Navis Danışmanlık Koordinatörü Sayın Engin Koçak’a, etkinliklere katkı sunan konuklarımıza ve vakitlerini ayıran izleyicilerimize şükranlarımı sunuyorum. 

Denizciliğimize fayda sağlayacak ve sektörümüzü daha ileriye taşıyacak çalışmaları yapmaya her zaman hazır olan Derneğimiz, yüz yüze gerçekleştirdiği organizasyonlarla da bu dönemi oldukça verimli bir şekilde geçirdi.

İlk olarak; Pandeminin oluşturduğu engellerin ortadan kalkmasıyla beraber sizlerle aynı ortamda buluşmanın sevincini yaşayan Derneğimiz, devam eden süreçte düzenlediği etkinliklerle de denizcilerimizi bir araya getirdi.

Birazdan faaliyet filmimizde detaylarını izleyeceğiniz tüm bu organizasyonların yanı sıra ‘sektörel dayanışma ve birliktelik’ bilinciyle ulusal ve uluslararası boyutta düzenlediğimiz etkinliklerimizle de Türk ve dünya denizciliğine katkı sunmaya büyük  özen gösterdik.

Özellikle; 22 Eylül 2022 tarihinde ilkini gerçekleştirdiğimiz İstanbul Uluslararası Denizcilik Konferans ve Gala Yemeği (ISTSHIP) ile birlikte; dünyanın 24 ülkesinden 670 sektör temsilcisini bir araya getirmenin gururunu yaşadık.

Türk Armatörler Birliği ile ortaklaşa düzenlediğimiz ISTHIP-22’nin; ilk misafir ülkesi olan ve dünya denizcilik endüstrisinin birinci sırasında yer alan Yunanistan’dan gelen çok sayıda denizci dostumuzu da Ülkemizde ağırladık. 

ISTSHIP-22’nin konferans bölümünde ise; global denizcilik endüstrisinin söz sahibi isimleri aracılığıyla, dünya denizciliğinin gündemini belirleyen ve geleceğini şekillendiren konu başlıklarını ele aldık. 

Ayrıca bu kıymetli organizasyon;  ISTHIP-22’nin ana teması oluşturulurken ve devam eden süreçte katkılarını hiçbir zaman esirgemeyen Yunan Koster Armatörleri Derneği ile etkinlik öncesinde başlayan iyi ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirdi. 

KOSDER AKADEMİ ÇATISI ALTINDA YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİLERLE SAVAŞIN SEKTÖRÜMÜZE ETKİLERİNİ UZMAN KONUKLARIMIZ ARACILIĞIYLA DENİZCİLERİMİZE AKTARDIK 

Koster taşımacılığı temsil eden iki güzide denizci Sivil Toplum Kuruluşunun karşılıklı yaptığı ziyaretlerin, iyi niyet ve ortak çabanın ürünü olan bu birlikteliğin gelecekte başka proje ve çalışmalara yön vereceğine yürekten inanıyorum. 

Bildiğiniz üzere; 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, tüm dünyaya etki edecek bir kriz havasının oluşmasına neden oldu.

Savaşın ortaya çıkardığı kriz ortamı; tek gayeleri sektörel faaliyetlerini devam ettirmek olan Türk sahipli/ Türk bayraklı gemilerin bölge limanlarında mahsur kalmasına sebebiyet verdi.

Savaşın ilk anından itibaren öncelikli olarak Ukrayna ve Rusya limanlarında bulunan gemilerimizin tespit edilmesi konusunda yaptığımız çalışmalar, bu sürece dair ilk adımımız oldu.

Derneğimiz, bölgedeki denizcilerimizden aldığı bilgileri ilgili idari kurumlara ileterek; gemi insanlarımızın ve gemilerimizin savaş ortamından bir an önce kurtarılması için gerekli girişimleri gerçekleştirdi.

Aynı zamanda KOSDER Akademi çatısı altında yaptığımız söyleşilerle; savaşın sektörümüze etkilerini uzman konuklarımız aracılığıyla denizcilerimize aktardık. 

Özellikle, savaşla birlikte gündemde yer eden Savaş Sigortaları konusunda da ‘’özel riskler yönetim merkezi ‘’ ile yakından çalışarak , armatörlerimize avantajlı sigorta poliçe imkanları sunmaya çalıştık.

TOPLUMSAL DAYANIŞMANIN TARİHE GEÇECEK ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİ OLAN İYİLİK HAREKETLERİNİN ORTAKLARINDAN BİRİSİ DE TÜRK DENİZCİLERİYDİ 

Tüm bunlarla birlikte; armatör ve işletmecilerimizle iletişimde kalarak, Ukrayna limanlarında kurtarılmayı bekleyen gemilerimizin güncel durumlarını yakından takip etmeye devam ettik.

6 Şubat 2022 tarihinde tarif edilemez bir acının kalplerimizi sardığı kapkara bir güne uyandık. 

Merkezi Kahramanmaraş olan ve çevre illerde de hissedilen deprem felaketi, çok sayıda yurttaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden oldu. 

Toplumsal dayanışmanın tarihe geçecek örneklerinden birisi olan iyilik hareketlerinin ortaklarından birisi de Türk denizcileriydi. 

KOSDER de denizcilerimizin başlattığı yardımlaşma seferberliğine katkı vermek için elinden gelen çabayı sarf etti. 

Bu çabanın baş aktörü olan, her zaman olduğu gibi bu zor süreçte de hassasiyetle desteklerini esirgemeyen; depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ve temel yaşam ihtiyaçlarının karşılanması konusunda büyük bir gayret gösteren KOSDER’in kıymetli üyelerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, Milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.

Gönüllülük; topluma, bireylere ve bulunduğumuz camialara fayda sağlamanın yolunu açacak en kıymetli erdemler arasındadır.

Bizler de; gönüllüğün getirdiği sorumluluk ve dayanışmayı odak noktamıza alarak sektörümüzün değerine değer katmaya çalıştık. 

Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte içerisinde bulunduğumuz camiaya layık olmayı ve Derneğimizi daha ileriye taşımayı temel ilkemiz haline getirdik. 

YENİ YÖNETİM KURULU'NUN DA DERNEĞİMİZE VE TÜRK DENİZCİLİĞİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM 

Kalbimizde ve ruhumuzda bunu başarmanın huzurunu yaşarken, şartlar ne olursa olsun daima yanımızda olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen KOSDER Ailesinin değerli üyelerine şükranlarımı sunuyorum. 

Göreve geldiğimiz günden bu yana özveri, inanç ve istekle çalışan; kendileriyle birlikte yol yürümekten onur ve gurur duyduğum, kıymetli yol arkadaşlarım Yönetim Kurulu Üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha üstün gayret ve sabırları için teşekkür ediyorum. 

Yeni seçilecek Yönetim Kurulumuzun da Derneğimize ve Türk denizciliğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, kendilerini şimdiden tebrik ediyorum. 

Son olarak; bugün bizi burada yalnız bırakmayan ve davetimizi geri çevirmeyen üyelerimize ve tüm davetlilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

Genel Kurul, Salih Zeki Çakır'ın Divan Başkanlığına oy birliğiyle seçilmesiyle devam etti. Divan Başkan Yardımcısı Mehmet Nergiz olurken, Katip Üye Şendoğan Göksu oldu.Salih Zeki Çakır, gündeme geçmeden önce bir konuşma yaptı. KOSDER'in Genel Kurulu'nun hayırlı olması temennilerini aktaran Çakır yaptığı konuşmada:

"Her oluşumun bir hikâyesi vardır. Hüsn-ü kabul görebilmeniz için iyi bir hikâyeniz olması gerekir. KOSDER'in bana göre çok iyi bir hikâyesi var. 2008 yılından bu yana koster gemilerimizle ilgili çalışmalar yaptık. Vardığımız sonuç ise; gemi yaş ortalamasının aşağıya çekilmesinin gerektiğiydi. Derneğimizin asıl hedefindeki amaç, denizciliğimizde bu yönde bir yumuşak güç oluşturmaktı. Çalışmalarımızın ardından 2014 yılında Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği'nin temellerini attık. Sektörümüz adına faaliyetlerimize başlamış olduk. Derneğin kurulmasında yer alarak iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Buradaki katılımcılar da bunu kanıtlıyor. Bu minvalde kuruluşundan bugüne kadar, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği'ne hizmet veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerine yer verdi.

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu okundu ve ibra edildi.

Denetim Kurulu Raporu, Dernek Tahmini Bütçesinin Görüşülmesi, Tüzük Değişiklik Maddelerinin Görüşülmesi konuları oy birliğiyle onaylandı.

Dernek Organlarının Seçimine geçildi.

Buna göre Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU ASİL

AKİF MURAT URAL 
BEGÜM BİRBEN
HAKAN ÇENDİK

HÜSEYİN AVNİ ŞAN 
HÜSEYİN UYSAL  
MAHMUT TURAN 
NADİR ÖZSOY
NESLİHAN TORLAK GÖNENÇER
SİNAN ATASOY
SİNAN BAŞAK 
YUSUF YALÇIN ÇAPOĞLU 

YÖNETİM KURULU YEDEK 

AYBARS VAHAPOĞLU  
BURAK ZAİM
CAFER ŞENER
CEMİL CÖMERT
ERSİN EKMEKÇİ
GÜRHAN BURAK ALKOÇ
HALİL İBRAHİM ATABEY
HİLAY ÇAKAR 
UFUK ÇULHA
SEREN HORASANLI
YALÇIN AKIN 

DENETİM KURULU ASİL LİSTE

AYHAN AYTEKİN
HALİT CENKER İLİKLİ
MURAT HILKIN

DENETİM KURULU YEDEK LİSTE

ESRA DEMİR
TEOMAN KIRAN
YAVUZ ERDOĞAN 

Seçimin ardından yeni Yönetim Kurulu adına Hakan Çendik bir konuşma yaptı. Çendik, yaptığı konuşmada: 

DENİZCİLİKTE SÖZ SAHİBİ BİR ÜLKE OLMALIYIZ


2014 yılında kurulmuş derneğimiz, sektörün önde gelen STK'larından biri hâline gelmiştir. Bunu bilmenizi istiyorum ki; sektörümüz için hizmet vermeye devam edeceğiz. Yeni seçilen Yönetim Kurulu üyelerimiz her durumda göreve hazır olacaktır.Denizcilik sektörü adına her türlü başlığın takipçisi olacağız. İyi eğitimli ve mesleğini seven insan kaynaklarına ihtiyacımız var. Üyelerimizin tüm ihtiyaçlarını biliyoruz. Hızlı ve efektif çözümler sağlayıp kurumsal kimliğimizle yanlarında bulunacağız. Bilgi paylaşımı hayati önem taşımaktadır. Üyelerimizden ricamız, bütün olumlu ve olumsuz dönüşleri bizlere sağlaması. Gerekli istişareler sağlayarak projelerimizi daha ileriye taşımaya çalışacağız. Yaşlı koster filomuzun yenilenmesi için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Derneğimize uygun bir lokal oluşturmak istiyoruz. Keyifli zaman geçirebileceğimiz bir mekan için ivedikle çalışacağız. Denizcilikte söz sahibi bir ülke olmalıyız. Bu vesile ile kurucularımız Salih Zekir Çakır'a, Hüseyin Kocabaş'a teşekkürlerimi sunuyorum. Son olarak, görevi sürecince  dernek adına yapmış olduğu yaptığı çalışmalar için Pınar Kalkavan Sesel'e sonsuz teşekkür ediyorum." dedi.İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Bayrak, yaptığı konuşmada:

"Denizcilik sektöründe olduğu gibi, dünya gündemi de stabil olarak ilerlemedi. Denizcilik, ciddi bir ivme kazandı. KOSDER, kurulduğu zamandan bu yana, önemli çalışmalara imza attı. Dernek, eskiyen filonun yenilenmesi konusunda ciddi çalışmalara imza attı. STK'lar içerisinde dayanışma sağlayarak ilerledi. Denizcilik sektörü adına alacağımız çok yol var. Çalışmalarının devam etmesi temennisi ile Yeni Yönetim Kurulu'na başarılar diliyorum." açıklamalarına yer verdi.

Dilek ve temennilerin ardından Genel Kurul sona erdi. 

TÜRK DENİZ MEDYA HABER KURULUŞU ÖZEL HABERİ