KÖSTENCE LİMANI'NDA PATLAYAN MAYIN, TAHIL KORİDORUNDAKİ ENDİŞELERİ ARTTIRDI MI?

KÖSTENCE LİMANI'NDA PATLAYAN MAYIN, TAHIL KORİDORUNDAKİ ENDİŞELERİ ARTTIRDI MI?

Rusya, Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasından ayrıldığından bu yana, tahıl koridorundaki ihracatlarını hedef alıyor.

adscode

Rusya, NATO üyesi Romanya'nın kıyı şeridinden sadece birkaç yüz metre ötedeki Tuna nehri üzerindeki limanlara insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenledi. 

Romanya donanması; dalgıçlarının, patlamanın bir mayından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdıklarını açıkladı.

Mankalya limanı yakınlarında ayrı bir mayının sürüklendiği yönündeki haberlerin ise asılsız olduğu belirtildi.

Rusya ve Ukrayna, Karadeniz’e döşenen mayınlar konusunda birbirini suçluyor.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Rusya'nın Ukrayna'nın Romanya yakınlarındaki Tuna Nehri altyapısına yönelik tekrarlanan saldırılarını "kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Iohannis konuya ilişkin yaptığı açıklamada:

"Rusya'nın Tuna Nehri üzerinde, Romanya yakınlarında Ukrayna'nın sivil altyapısına karşı sürdürdüğü saldırılar kabul edilemez. Bunlar savaş suçları. Gıda ürünlerini dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırma zorluğunu daha da etkiliyor." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde, Rus güçleri uluslararası sularda Palau bayraklı "Şükrü Okan" isimli kuru yük gemisine uyarı ateşi açmıştı.

Savaşa rağmen bu yıl hasadın iyi gittiğini bildiren Ukrayna, Rusya'nın baskılarından dolayı Romanya'nın Köstence Limanı'na yönelmek zorunda kaldı.

Romanya Donanması, bir gemi ile bir helikopterini Karadeniz kıyılarında başıboş mayın aramak üzere görevlendirdiğini açıkladı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ