KRUVAZİYERİN İKİ YENİ DESTİNASYONU TRABZON VE SİNOP

KRUVAZİYERİN İKİ YENİ DESTİNASYONU TRABZON VE SİNOP

Türkiye’nin Ege bölgesi ağırlıklı olan kruvaziyer limanlarına Karadeniz’den iki liman daha eklendi.

adscode

Karadeniz’in iki ili Trabzon ve Sinop’un kruvaziyer trafiği hızlandı. Sinop’a kruvaziyer gemileriyle beş ayda 15 bin turist geldi.

Sinop’a 5 ayda 15 gemi

ABD’nin Florida eyaletindeki Miami kentinde 2009 yılında yapılan kruvaziyer zirvesinde, kruvaziyer gemileri ağına dahil edilen Sinop, 6 Haziran 2018’e kadar 200’ü aşkın kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptı.

Dört yıllık bir aranın ardından geçtiğimiz haziran ayında yeniden kruvaziyer gemilerini ağırlamaya başlayan kentin limanına beş ayda 15 kruvaziyer gemisi yanaştı. Kruvaziyer gemileriyle 3 ayda, 4 bine yakın turist kente geldi.

Karadeniz’in Galataport ayağı

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden son gemi, Panama bandıralı kruvaziyer Astoria Grande de İstanbul ve İzmir’den sonra 750 Rus yolcusuyla Sinop Limanı’na geldi.

Rusya’nın Soçi kentinden kalkan ‘Astoria Grande’ adlı 195 metre uzunluğundaki geminin Karadeniz’e başlayan seferleri sürüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, “Karadeniz’in Galataport ayağı şeklinde Blackseaport adı ile bir alternatif olarak değerlendirilebilecek bir potansiyelimiz var.” dedi.

Astoria Grande’ın Trabzon planı

Trabzon’da, 5 yıl aradan sonra yaz döneminde yeniden başlayan kruvaziyer turları ile 3 ayda, 4 bine yakın turist kente geldi.

Trabzon Limanı’na, 5 yıl aradan sonra ilk kez yaz döneminde Kruvaziyer geldi. Rusya’nın Soçi kentinden kalkan ‘Astoria Grande’ adlı 195 metre uzunluğundaki geminin Karadeniz’e başlayan seferleri sürüyor. Astoria Grande ile 3 ayda, 4 bine yakın turist kente geldi.

Trabzon Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, “Kruvaziyer gemilerin Trabzon’a ilk geliş tarihi 1976 yılıdır. İki gemi ile başladı Kruvaziyer turizmi. Astoria Grande gelecek yıl Trabzon Limanına 16 sefer planlamış” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi