KURAKLIĞIN VURDUĞU PANAMA KANALI'NDA KRİTİK SÜREÇ...

KURAKLIĞIN VURDUĞU PANAMA KANALI'NDA KRİTİK SÜREÇ...

Kanal yöneticileri, su seviyelerinin şimdiye kadar kaydedilen en düşük seviyelerde olduğu konusunda uyardı.

adscode

Gatun rezervuarı, tatlı su kanalı boyunca geçişler için çok önemli. Panama bu yıl benzeri görülmemiş bir kuraklığa maruz kaldı. Su tasarrufu amacıyla kanal boyunca taslak ve geçiş kısıtlamaları getirildi. Rezervuar bugün yılın bu zamanı için beklenen seviyenin 2,1 m altında.

El Niño hava durumu nedeniyle, kanalın havzasında 2023 yılı için birikmiş ortalama yağış miktarı, geçtiğimiz 73 yılın ortalamasından %25,6 daha az oldu.

Kanal yöneticileri, yağmur mevsiminin önümüzdeki 80 gününü su seviyesini artırmak için "önemli" olarak tanımlıyor.

Yöneticiler, kanalın önemli Gatun Gölü su seviyelerini yüksek tutmak ve büyüyen Panama nüfusuna içme suyu sağlamak için yeni bir rezervuar (Rio Indio adında) inşa edebilmesi için 2006 tarihli bir yasanın değiştirilmesi için parlamenterlerle birlikte çalışıyor. 

El Nino'nun vurduğu bu yılda ülke genelinde devam eden kuraklık potansiyelinin farkında olan Panama Kanalı İdaresi, Kasım ayının başından itibaren günlük geçişleri daha da azaltma kararı aldı.

Kanal yöneticileri son altı hafta içinde, su yolunun her iki ucundaki bekleme sürelerini azaltmak için iyi iş çıkardı.

El Niño hava olayı bu etki ile devam ederse; Panama'da daha uzun bir süre boyunca kuraklık ve transit kısıtlamalarının uygulanması kaçınılmaz hâle gelecek.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ