KÜRESEL DENİZ TİCARETİNDE ARTAN GÜZERGÂH KARMAŞASI KRİTİK SONUÇLAR DOĞURUR MU?

KÜRESEL DENİZ TİCARETİNDE ARTAN GÜZERGÂH KARMAŞASI KRİTİK SONUÇLAR DOĞURUR MU?

Küresel deniz taşımacılığı; Karadeniz'deki savaş, Kızıldeniz'deki Husiler sorunu, Panama Kanalı'ndaki kuraklık nedeniyle en yüksek seviyedeki aksamayla karşı karşıya kaldı.

adscode

Clarksons Research'ün yeni verileri, küresel deniz ticaretinin ortalama taşıma hacminin geçen yıl 4.943 mil iken; 5.036 mile çıktığını gösteriyor.

Clarksons'ın son haftalık raporunda, "Küresel deniz taşımacılığındaki aksamalar, sıklıkla tekrarlanmasa da, deniz ticaretinin (jeopolitik dahil) artan karmaşıklığı, denizcilik için giderek daha kritik bir hâle geliyor." ifadeleri kullanıldı.

Kızıldeniz çevresinde ortaya çıkan aksaklık, Clarksons'un toplam ton-milin bu yıl %2,4 oranında daha artacağını ön görmesine neden oldu.

Denizcilik sektörü; Yemen'den gelen Husi saldırılarının yanı sıra, korsanlığın Somali açıklarına geri dönüşüyle ​​​​mücadele etmek zorunda kalıyor. 

SON OLARAK ADEN KÖRFEZİ'NDE SEYİR HÂLİNDEKİ GEMİYE SALDIRI DÜZENLENDİ

İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) tarafından yapılan açıklamada, Aden Körfezi’nde seyir halindeki bir gemiye, silahlı ve üniformasız 5 kişiyi taşıyan küçük bir teknenin yaklaştığı ve teknenin uyarı ateşiyle engellendiği duyuruldu.

ABD ve İngiltere’nin Aden Körfezi ve Kızıldeniz'de askeri ve ticari gemileri hedef alan Husileri engelleme operasyonları devam ediyor.

İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) tarafından bugün yapılan açıklamada, Somali'nin Boosaaso kentinin yaklaşık 70 deniz mili (130 km) kuzeybatısında, Aden Körfezi üzerinde seyir halindeki bir gemiye silahlı ve üniformasız 5 kişiyi taşıyan tek motorlu bir teknenin yaklaştığı belirtildi.

Geminin yaklaşık 400 metre yakınına kadar gelen teknenin güvenlik ekibinin uyarı ateşiyle engellendiği kaydedildi.

Bunların yanında; Karadeniz'deki istikrarsız güvenlik durumu ve kuraklığın vurduğu Panama Kanalı'ndan geçen sınırlı gemi geçişleri ile birleştiğinde, deniz taşımacılık sektörü ciddi bir aksamayla karşı karşıya kalıyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ