KÜRESEL DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE LNG TAŞIYICI GEMİLERE OLAN TALEP NEDEN ARTIYOR?

KÜRESEL DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE LNG TAŞIYICI GEMİLERE OLAN TALEP NEDEN ARTIYOR?

2024 yılında LNG taşıyan yeni inşa gemi siparişlerindeki artış devam ediyor.

adscode

VesselsValue'nun güncel analiz rapor analizine göre, geçen yıla kıyasla LNG yeni inşa siparişlerinin iki kat arttığını belirtiyor.

LNG taşıyıcı gemilerin değerleri 2024 yılının başından bu yana artış gösterdi.

VesselsValue'da yapılan analiz raporunda;

"LNG taşıyan gemilerdeki sipariş yoğunluğu Rus gazının yerini almak üzere AB limanlarına teslim edilen LNG miktarındaki artıştan kaynaklanıyor. Sektöre yönelik bu olumlu hava, daha yeni ve çevreci gemilere odaklanılarak LNG sektöründeki yeni inşa talebinin güçlü kalmasını sağlıyor." ifadelerine yer verildi. 

LNG taşıyıcı ve konteyner gemileri, Asya'da bulunan tersanelerde 2028 yılına kadar rekor seviyede sipariş defterlerini doldurmuş durumda.

LNG nedir ve nasıl kullanılır?

LNG atmosfer basıncında doğal gazın -162°C’a kadar soğutularak renksiz formda sıvı faza geçmiş halidir. Soğutma işleminden geçirilen doğal gaz, sıvılaştırma sonucunda 600 kat küçülerek, taşıma ile depolama süreçlerini çok daha kolay ve güvenli hale getirir. LNG, sıvı halde iken alevlenmez.

Varış noktasına ulaşan LNG gaz tesislerinde yeniden gaz haline dönüştürülür. Bu gaz daha sonra borular aracılığıyla ısı veya elektrik üretmek için evlere, iş yerlerine ve endüstriyel alanlara ulaştırılır. LNG tüm bunların yanı sıra başta gemi, tren ve kamyon tankerleri olmak üzere diğer alanlarda da düşük maliyetli ve temiz yakıt alternatifi olarak aktif olarak kullanılmaktadır.

TÜRK DENİZ MEDYA