Liberya, dünyanın en hızlı büyüyen bayrak devleti oldu

Liberya, dünyanın en hızlı büyüyen bayrak devleti oldu

Liberya Sicili, 200 milyon gros tonluk filo büyüklüğüne ulaştı.

Liberya, 2019'dan günümüze kadar dünyanın en hızlı büyüyen bayrak devleti oldu. Böylelikle Liberya, dünyanın en büyük gemi sicili sıralamasında üçüncü sıradan ikinci sıraya yükselme başarısı göstermiş oldu.

Ayrıca Liberya'nın Yunan ve Alman armatörlerin en fazla seçtiği bayrak olduğu, Japonya, Güney Kore ve Çin'deki gemi sahiplerinin de ilgisiyle dünya genelinde ikinci sıraya yükselmesinin etkili olduğu bildirildi.

Liberya Uluslararası Gemi ve Şirket Sicili'nin (LISCR) Operasyon Direktörü Alfonso Castillero: "Bu tarihi dönüm noktası ve Liberya Sicilinin son iki yıldaki hızlı büyümesi sadece hizmet kalitesinin bir kanıtı değil gemi sahiplerine yanıt verilebilirlik ve yardımlarımızın etkili olduğunu düşünüyorm. Liberya'yı kendi bayrak Devleti olarak emanet eden herkese teşekkür etmek istiyorum. Bir gemi sicilinin güvenlik, kalite ve maliyet tasarrufu konularına odaklanabileceğini dünyaya gösterdikleri için profesyonel ekibimize teşekkür etmek istiyorum. Birinci sınıf hizmet sunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Liberya bayrağına 2020'de 524, 2021'de 276 gemi tescil edildi. Tescil edilen gemilerin yüzde 28'i yeni inşa teslimatlarıydı. Şu anda Liberya filosu 4.750 gemi ve 200 milyon gross tona ulaştı. Liberya bandıralı filonun ortalama yaşı 10,8. Yeni inşa edilen gemilerin Liberya siciline katılmasıyla yaş ortalaması da düşmeye devam ediyor.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM