LİMAN İŞÇİLERİNDEN OTONOM GEMİ TEPKİSİ

LİMAN İŞÇİLERİNDEN OTONOM GEMİ TEPKİSİ

ABD ve Doğu Kanada'daki limanlarda liman çalışanları adına konuşan Uluslararası Longshoremen'ler Birliği (ILA), üyelerinin otonom konteyner gemilerini yüklemeyeceğini veya boşaltmayacağını söyledi

ILA başkanı Harold Daggett yayınladığı bir açıklamada, "Dünyanın dört bir yanındaki işçiler, sadece para kazanmak ve başarılarını ve şirketlerini inşa etmelerine yardımcı olan işçileri ortadan kaldırmakla ilgilenen açgözlü şirketlerin otomasyon tehdidinden saldırı altında.

ILA, mürettebatı olmayan bir konteyner gemisinde çalışmayacak. Zaten bu otomatik gemileri geliştiren bir şirket, mürettebatsız bu gemilerden otomatik olarak yük yüklemeyi ve boşaltmayı planlıyor. Benim gözetimim altında böyle bir şey olmayacak."

Daggett, tüm ABD denizcilik sendikalarını otonom konteyner gemilerini çalıştırmayı reddetme konusunda ILA'ya katılmaya çağırıyor. Ayrıca, gemideki nakliye işlerinin ortadan kaldırılmasına karşı durmak için bir kampanyada Uluslararası Rıhtım İşçileri Konseyi'nin desteğini kazanmayı umuyor.

Kaynak: TURKDENİZ.COM