MAERSK CEO'SU, FOSİL YAKITLI GEMİLERİN İNŞASININ YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

MAERSK CEO'SU, FOSİL YAKITLI GEMİLERİN İNŞASININ YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Maersk CEO'su Soren Skou, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün fosil yakıtlı gemilerin inşasını yasaklayarak Avrupa otomobil endüstrisinin izinden gitmesi gerektiğini açıkladı.

Soren Skou: “Avrupa Komisyonu, 2035'te içten yanmalı motorlu araçların üretimini sona erdirmeyi teklif ediyor. Uluslararası Denizcilik Örgütü, iddialı hedefleri ve denizciliği karbondan arındırma önlemleri olan fosil yakıtlı gemiler için de aynısını yapmalı. Birleşik, küresel bir karbon vergisi ve fosil yakıtlı gemilerin sona ermesi, tersaneler ve üreticiler de dahil olmak üzere denizcilik ekosistemine rüzgarın hangi yönden estiği konusunda güçlü bir sinyal olacak. Küresel emisyon azaltma hedeflerine ulaşma çabalarını hızlandırmamız gerekiyor. “ ifadelerini kullandı.

Soren Skou, konuşmasının devamında: “Küresel bir ölü tarih, gelecekteki yeni inşa edilmiş gemileri ele alacak ve karbon vergisinden mevcut gemiler üzerindeki etkiyi tamamlayacak. 450 USD/ton yakıtla sona eren bir aşama ile bu vergi, bugünün fosil yakıtları ile yarının karbon nötr yakıtları arasındaki fiyat farkını ele alacak. Fiyat farkı daraldıkça, IMO'nun Enerji Verimliliği Tasarım Endeksi önümüzdeki aşamalarda fosil yakıtlı gemilerin bitiş tarihini küresel bir gerçeklik haline getirmek için bir araç olabilir. “ dedi.

Maersk’in, 2023'te teslim edilecek olan ilk karbon nötr gemilerini inşa etme süreci devam ediyor. Bu yazın başlarında, Maersk , dünyanın karbon nötr metanolle çalışan ilk konteyner gemisi olacak gemi inşası için bir gemi inşa sözleşmesi imzaladı.

Ağustos ayında şirket, yine karbon nötr metanol ile çalıştırılabilen sekiz adet 16.000 TEU konteyner gemisine 1.4 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM