MAREN GEMİSİNDEN KÖTÜ HABER! TAHLİYE ÇALIŞMALARI NE KADAR SÜRECEK?

MAREN GEMİSİNDEN KÖTÜ HABER! TAHLİYE ÇALIŞMALARI NE KADAR SÜRECEK?

Kastamonu Cide Kerempe burnu açıklarında dümeninin kilitlenmesi sonucu karaya oturan Antigua Barbuda bayraklı 'Maren' isimli konteyner gemisini kurtarma çalışmaları sürüyor.

adscode

Alt kısmında ciddi yarıkların olduğu öğrenilen gemi, konteynerler boşaltıldıktan sonra römorkörler vasıtasıyla çekilmeye çalışılacak. Çekilemeyecek durumda olması durumunda ise hurdaya ayrılabileceği belirtildi.Cide Kaymakamı Tuncay Karataş da gemiye giderek incelemelerde bulundu.

YÜZER VİNÇLER BÖLGEDE

Bir adet daha yüzer vincin bölgeye geleceğini söyleyen Kaymakam Karataş, "Bir hafta 10 gün içerisinde geminin yakıtının boşaltılması planlanıyor. Hava durumuna bağlı olarak da bu süre değişebilir. Yakıtın şu anda 4'te 1'i tahliye edilmiş durumda. Ekipler çalışmalarını hızlandırdı" dedi.Gemide öncelikle içerisinde kimyasal madde olan 4 konteynerin alınacağını da ifade eden Karataş, "Bu kimyasal maddeler de 10 gün içerisinde alınacak" diye konuştu.

KONTEYNERLERİN TAHLİYESİ 3-4 AY SÜREBİLİR

Gemideki diğer konteynerlerin tahliyesinin ise 3-4 ay sürebileceğini söyleyen Karataş "Konteynerler direkt gemiden gemiye nakledilmeyecek. Dubalı gemiler geliyor. Bu gemiler 50 konteyner taşıma kapasiteli. Bir liman belirlenecek. Gümrük işlemi yapıldıktan sonra bu konteynerler diğer gemiye nakledilecek. Sigorta şirketinin de bir yetkilisi şu anda gemide. Şirket konteynerlerin güvenli bir şekilde alınıp Gürcistan'a ulaşması için çalışıyor." diye konuştu

ELİMİZDE RESMİ BİR RAPOR YOK

Geminin durumu ile ilgili ise Kaymakam Karataş, "Gemiyle ilgili elimizde resmi bir rapor yok. Konteynerler tahliye edildikçe geminin yükü hafifleyecek ve römorkörlerle çekilip çekilmeyeceğine karar verilecek. Şu anda geminin altında ciddi yarıklar var. İlerleyen zamanlarda durumuna karar verilecek. Eğer gemi çekilemeyecek durumda olursa da hurdalara ayrılıp satılması düşünülebilir" dedi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Antigua Barbuda bayraklı 150 metre uzunluğundaki Maren adlı konteyner gemisi, Yunanistan'ın Piraeus limanından Gürcistan'ın Poti limanına seyir halindeyken Cide Kerempe burnu açıklarında dümeninin kilitlenmesi sonucu sürüklenmiş ve Alayazı köyü kıyısına 30 metre mesafede karaya oturmuştu.3 kaptanı ve 16 mürettebatı bulunan geminin elektronik eşya yüklü olduğu öğrenilirken, ilk belirlemelerde 20 metre uzunluğunda 30 cm eninde yarık oluştuğu tespit edilmişti.

HABERİN KAYNAĞI: SABAH

Etiket