MİCROSOFT, ARKAS'TA NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Arkas Holding, Microsoft'un giriştiği Türkiye’nin en kapsamlı bulut dönüşümü projesi nasıl sonuç verdi? İşte ayrıntılar....

Teknoloji alanındaki ilerlemeler tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu durum günlük yaşantımızdan iş dünyasına kadar çeşitli alanları etkiliyor. İrili ufaklı pek çok işletme, günümüze ayak uydurmak için dijital dönüşüm üzerinde çalışıyor.

Söz konusu şirketlerin başında gelen Arkas Holding, bir süre önce tüm sunucu ve veri merkezlerini Microsoft çözümleriyle buluta taşıdı. Türkiye’nin en kapsamlı bulut dönüşümü projesi olarak kabul edilen bu durum, şirket için adeta başarı öyküsü oldu.

Arkas ve Microsoft dijital dönüşümde nasıl başarılı oldu?

Lojistik sektörünün lider firmalarından biri olan Arkas Holding, dijital dönüşüm için adım atan firmaların başında geliyor. Şirket, Türkiye dahil 23 ülkede 66 ayrı kuruma lojistik hizmetleri sunuyor. Ancak bu durum, iletişim ve çeşitli alanlarda ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Stratejik olarak kendini daha iyi konumlandırmak isteyen Arkas, bir süre önce Microsoft Türkiye ile anlaşarak kurumsal çapta bugüne kadar hayata geçirilmiş en kapsamlı bulut dönüşüm projesine imza attı. İş birliği çerçevesinde, Arkas Holding’in veri cihazının ve sunucularının tamamına yakını akıllı bulut platformu Microsoft‘un Azure altyapısına taşındı.

Böylelikle şirket, bulut teknolojilerinden ve sağladığı hizmetlerden faydalanmaya başladı. Hem operasyonel hem de finans maliyetlerini düşüren Arkas, daha esnek ve daha şeffaf yatırım için çalışmalarını hızlandırdı.

Veri işleme konusunda da işlerinin kolaylaştığını söyleyen Arkas CEO‘su Mert Oruz, öncesinde adeta veri havuzunda doğru bilgileri ayıklamak için savaş verirken, şimdi farklı tipteki verileri daha kolay işlediklerini ve kategorilere ayırdıklarını açıkladı.

Aynı zamanda bilgi güvenliğine de değinen Oruz, Microsoft Azure sayesinde ellerindeki verilerin güvende olduğunu ve müşterilerinin bu konuda çok daha rahat hissettiklerinin de altını çizdi.

Kaynak: ShiftDeleteNet