MOL, KARBON DEPOLAMA PROJESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI...

MOL, KARBON DEPOLAMA PROJESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI...

Japon armatör Mitsui OSK Lines, Bahreynli Bapco Energies ile karbon yakalama ve depolama (CSS) projesi geliştirmek üzere bir araya geldi.

adscode

Mutabakat zaptı kapsamında iki şirket, MOL'un sıvılaştırılmış CO2'nin nakliyesinden sorumlu olacağı ve Bapco şirketinin de saklama alanlarını sağlayacağı bir CCS değeri oluşturmak için çalışacak.

Dubai'de açıklanan plan; CO2'nin ayrıştırılması, yakalanması, taşınması, enjeksiyonu ve depolanması konularında işbirliğinin ana hatlarını çiziyor.

Çalışmalar, Asya Pasifik bölgelerindeki potansiyel pazarların yanı sıra Bahreyn'de Bapco Energies tarafından sahip olunan ve işletilen kalıcı deponun kullanımı için CO2'nin tahmini maliyeti, CO2'nin alım maliyeti, sıvılaştırılmış CO2'nin gemiyle taşınmasının maliyeti üzerine odaklanacak.

MOL Başkanı/CEO'su Takeshi Hashimoto yapılan anlaşmaya ilişkin; "Karbon depolama ağını oluşturmak, Bahreyn Krallığı ile Asya-Pasifik bölgeleri arasında bir köprü olmak için işbirliğimizde önemli bir sinerji olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bapco Energies Grup CEO'su Mark Thomas ise; "CO2 taşımacılığı ve depolamasının geliştirilmesi bizim için heyecan verici fırsatlar yarattı.

MOL ile olan bu işbirliği, Bahreyn Krallığı'nın iklim hedefleri doğrultusunda düşük karbonlu bir geleceğe ulaşma konusundaki bağlılığımızın altını çiziyor.” şeklinde konuştu.

KARBON YAKALAMA VE SIVI HÂLDE DEPOLAMAK DENİZCİLİK SEKTÖRÜ İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Denizcilik endüstrisi için karbondioksit (CO2) emisyonlarına yönelik çözümler geliştirmek üzere yeni yollar ararken, gemiler tarafından dünyaya yayılan CO2'yi yakalamak ve sıvı halde depolamak için kriyojenik teknolojiyi kullanan yeni bir konsept tasarlandı.

Yapılan bu teknoloji ile; sıvı CO2 daha sonra gemi limana ulaşana kadar kriyojenik depolama tanklarında depolanacak.

CO2, gemiden boşaltıldığında tarım, sanayi, enerji veya yiyecek ve içecek sektörleri gibi CO2 tüketen endüstrilerde kullanılabilecek.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ