PİRİ REİS DENİZCİLİK VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEHBİ KOÇ: "DENİZCİLİĞİN GELECEĞİ NOKTASINDA İYİ ADIMLAR ATMALIYIZ"

PİRİ REİS DENİZCİLİK VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEHBİ KOÇ: "DENİZCİLİĞİN GELECEĞİ NOKTASINDA İYİ ADIMLAR ATMALIYIZ"

Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç, katıldığı bir ekonomi programında denizcilik sektörü ve enerji başlıkları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç, "Biz Bize Ekonomi" isimli programa katıldı. Koç, denizcilik sektörü ve dünyadaki küresel sorunlara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Türk denizciliğinde önemli adımlar atılması gerektiğini ifade eden Koç;


"Kamu işbirliğiyle koster gemilerinin önünü açabilseydik, inanılmaz bir navlun geliri oluşacaktı. Şuan da gördüğümüz üzere, inanılmaz bir talep birikimi var. Rusya-Ukrayna savaşı sükûnet bulduğu zaman; sistem eski hâline gelecek. Bu coğrafyada (Türkiye'de) yaşayacak insanların vizyoner olması gerekiyor. Tüm sektörler birbirlerini dayanışma içerisinde takip ederse, denizcilik sektörü güçlenerek ilerler. Kamu, Özel Sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları daha fazla bir araya gelerek, Türkiye'yi ileri yıllara hazırlaması gerekiyor. İmkanlarımız elimizin altında mevcut." dedi.

Dünyadaki iki önemli küresel sorunun gıda ve enerji olduğuna değinen Koç:

"Ukrayna-Rusya savaşı bu iki ciddi sorunu daha da önemli bir noktaya getirdi. Gözardı edilen bir sorunumuz daha mevcut. O da küresel ısınma. Küresel ısınma dünya çapında çok ciddi bir problem. Pandemi geldiğinden beri, küresel ısınma konusu rafa kalkmıştı. Ancak unutulmamalıdır ki, bunun sonuçları çok ciddi bir kalıcılığa sahip." dedi.

Ülkemiz nezdinde enerji konusunda ciddi atılımlar yapıldığını söyleyen Koç:

"Sondaj gemilerinin varlığı ve enerjimize sahip çıkma mücadelesi için önemli adımlar atıldı. Bunlara sahip çıkmak coğrafyamıza sahip çıkmaktır. Yapılan çalışmaların karşılığını; hizmete sunulduğunda inşallah göreceğiz. "Mavi Vatan, Çevreci Enerji" konularında dünya çapında işlere imza atılıyor. Çevreci Enerji konusunda; bana kalırsa mevzuat daha basit hâle getirilmeli. Kim buna yatırım yapıyorsa; önü açılmalı diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM