PROF. DR. SAYIN RAGIP KUTAY KARACA: "RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI'NIN UZAMASI, SORUNLARIN BÜYÜMESİ İLE DOĞRU ORANTILIDIR"

PROF. DR. SAYIN RAGIP KUTAY KARACA: "RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI'NIN UZAMASI, SORUNLARIN BÜYÜMESİ İLE DOĞRU ORANTILIDIR"

İstanbul Aydın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sayın Ragıp Kutay Karaca, Rusya-Ukrayna Krizinin Dünya Siyasi Sistemine ve Denizciliğe etkisi isimli sunum gerçekleştirdi. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı'nın bu haftaki konuğu, İstanbul Aydın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sayın Ragıp Kutay Karaca idi.  Karaca, Rusya-Ukrayna Krizinin Dünya Siyasi Sistemine ve Denizciliğe etkisi isimli sunum gerçekleştirdi.

Karaca yaptığı sunumda, Rusya-Ukrayna krizinde şöyle bir soru işareti ile başlamalıyız.

Amerika bu savaşın bitmesini ister mi? sorusunu sorarak; krizi "ÇİN, ABD, AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE" başlıkları altında değerlendirerek şu konuşmayı yaptı:

ÇİN

"Çin ile Rusya arasında çok ciddi bir fark var. Çin, dünya adına teknolojiye ayak uydurmuş bir ülke. Dünya’nın en büyük teknoloji yatırımı Çin. Çin, bu bu ekonomik yalnızlıkla Rusya’yı arkada bırakacak. Bu yaptırımlar, Rusya’ya çok fazla zarar verecek. Savaşın uzaması ve savaş maliyetlerinin artması, çok büyük sorunlara gebe. Bu maliyet, karşılanabilir bir maliyet değil. Bunu ABD dahil hiçbir büyük güç karşılayamaz. Rus askeri kaybı sayısı oldukça yüksek. Enerjinin hâlen en önemli ülkesi, Rusya’dır. Avrupa, alternatif enerji kaynaklarına çok fazla para harcayacak. Bu da ülkemiz adına çok büyük bir şans. NATO’nun genişleme hamlesi şimdilik durağan sürece girdi. Çin, siyasi baskında altında tutulmak istenecek. Pandemi sonrası, Çin’de batı yatırımlarında çok büyük bir düşüş var. Kuşak-Yol girişimi bu krizden çok kötü etkilendi. Enerji fiyatları, sigorta fiyatları deniz lojistiğinde Çin için sorunlar getirecek.

ABD

ABD, Avrupa üzerinde kaybettiği lider etkisini tekrar kazandı. ABD, rakiplerinin enerjilerine tüketecek politikalar izliyor. Pragmatik düşünmemiz gerektiğini düşünürsek; NATO’ya karşı kendimizi korumak için NATO’nun içerisinde olmamız çok önemli. Savaşın uzaması, Ukrayna üzerinden bu savaşı sürdürebilir mi? Bu soru çok önemli. ABD, bizim Türkiye olarak başımıza inanılmaz sorunlar çıkardı. ABD’nin geleneksel düşmanı Rusya’dır. Biden hükümeti bunu çok net açıkladı. Ruslar diplomasi sağlasa bile saldırgan tutumunu değiştiremez. Rus enerjisine karşı, Alman teknolojisi ve üretimi çıktı. Rusya’da en çok yatırımı olan ülke Almanya idi. Rusya, Almanya’yı kaybetti.

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği ülkeleri; enerji, hububat vs. Rusya’dan alıyordu. Bu durumda, Rusya’dan enerji bağımlılığını giderecek projelerin önünü açabilir.TÜRKİYE

Türkiye, denge politikasını dış politikasına çok iyi yansıttı. Bu süreç, uzarsa durum aynı olmayabilir. Bu baskıyı kontrol altında tutmalıyız. Üç deniz ile çevriliyiz. Her denizimiz de bir sorun var. Karadeniz’de rahat bir durumdaydık. Orada da bir kriz oluştu. Bu durumda; her tarafımız sorunlar ile çevrili hâle geldi. Bu süreçte, ekonomiyi çok kötü etkiler. Savaşın uzaması sorunların büyümesi ile doğru orantılı olacak diye düşünüyorum."

Kaynak: TURKDENİZ.COM