PUTİN'İN ÜCRETSİZ TAHIL VAADİ HAYATA GEÇİYOR: RUS BUĞDAYI YÜKLÜ 2 GEMİ AFRİKA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

PUTİN'İN ÜCRETSİZ TAHIL VAADİ HAYATA GEÇİYOR: RUS BUĞDAYI YÜKLÜ 2 GEMİ AFRİKA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Somali ve Burkina Faso'ya Rus buğdayı taşıyan 2 geminin Afrika'ya doğru demir aldığını söyledi.

adscode

Rusya lideri Putin'in en yoksul 6 Afrika ülkesine 200 bin ton tahıl gönderme vaadi kapsamında ilk gemiler Afrika'ya doğru harekete geçti.

Moskova'da düzenlenen 'Rossiya' Forumu'nda Rusya Tarım Bakanlığı'nın standını ziyareti sırasında konuşan Patruşev, "Her bir 25 bin ton kargo taşıyan 2 gemi, Rus limanlarından Somali ve Burkina Faso'ya doğru yola çıktı. Gemilerin kasım sonu veya aralık başında varış noktalarına ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Zimbabve, Mali ve Eritre'ye de yıl sonuna kadar buğday yüklü gemilerin gönderileceğini anlatan Patruşev, Rusya'nın yıl sonuna kadar toplamda 200 bin ton buğdayı ücretsiz olarak Afrika'ya ulaştıracağını vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27-28 Temmuz'da St. Petersburg'da yapılan 2. Rusya-Afrika Zirvesi ve Ekonomi Forumu'nda 6 Afrika ülkesine tamamen ücretsiz tahıl sevkiyatı gerçekleştirme sözü vermişti.

Haberin Kaynağı: Sputnik News