ROLLS-ROYCE POWER SYSTEMS, 2030 YILINA KADAR EMİSYONLARI AZALTMAK İÇİN YOL HARİTASI BELİRLİYOR

ROLLS-ROYCE POWER SYSTEMS, 2030 YILINA KADAR EMİSYONLARI AZALTMAK İÇİN YOL HARİTASI BELİRLİYOR

Rolls-Royce Power Systems, 'Güç Sistemlerinde Net Sıfır' yol haritası aracılığıyla, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar; 2019 seviyelerine kıyasla, %35 oranında azaltacağını açıkladı.

Şirket, 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefiyle; sıfır karbon teknolojisini kullanacak.

Rolls-Royce Güç Sistemleri CEO'su Andreas Schell: "Güç Sistemlerinde Sıfır Emisyon' ile sadece çevreyi korumak için harekete geçmiyoruz. Stratejimizi çevre dostu enerji ve tahrik sistemlerine göre yeniden düzenliyoruz. Bunları önümüzdeki yıllarda işimiz için açıkça büyüme fırsatları olarak görüyoruz” dedi.

Rolls-Royce, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir unsurun, sürdürülebilir yakıtlarla çalışacak ve 2023'ün başlarında kullanıma sunulacak mtu motor ürünlerinin sertifikalandırılmasında yattığına inanıyor. Motorlar, ticari gemiler gibi bir dizi uygulama için kullanılacak.

Teknolojiden Sorumlu Başkan Otto Preiss, "Sertifika, şu anda satış gelirlerimizin %85'ini oluşturan yeni nesil 2000 ve 4000 Serisi motorların ikinci nesil biyoyakıtlar ve e-yakıtlarla çalışmaya uygun olacağı anlamına geliyor" dedi.

Rolls-Royce iş birimi, sürdürülebilir yakıt kullanımına ek olarak CO2 içermeyen yakıt hücresi sistemleri gibi yeni teknolojiler de geliştirecek ve 2025'ten itibaren bu sistemleri enerji üretim çözümlerinde kullanıma sunacak. Bunun yanı sıra şirket mühendisleri, merkezi olmayan power-to-x sistemleri ve hidrojen ve metanol ile çalışan motorlar geliştiriyor.

Preiss, “İklim değişikliğine karşı mücadelede mümkün olduğunca büyük bir etki yaratmak için Power Systems'ın birinci önceliği, ürün portföyünü sürdürülebilirliğe doğru yeniden düzenlemektir. Şu anda odaklandığımız alan bu. Çünkü sera gazı emisyonlarını azaltmak için en büyük potansiyeli gördüğümüz yer orası." dedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM