ROTA ÜMİT BURNU'NA ÇEVRİLDİ, MALİYETLER ARTTI...

ROTA ÜMİT BURNU'NA ÇEVRİLDİ, MALİYETLER ARTTI...

Süveyş Kanalı'nda yaşanan kriz, uluslararası ticaret yapan gemilerin rotasını Ümit Burnu'na çevirmesine sebep oldu.

adscode

Mevcut durumda CMA-CGM, Ever Green, Hapag-Lloyd, HMM, Maersk, MSC, ONE, Yang Ming ve ZIM’in Asya-Avrupa arasındaki servislerini Ümit Burnu’ndan geçerek vermeye devam ettiği biliniyor.

Hatların çeşitli güvenlik önemleri alarak Süveyş Kanalı’ndan geçmeye yönelik çalışmaları bulunuyor ancak kesinlik kazanan bir sefer bilgisi henüz yok.

Rotanın Ümit Burnu'na çevrilmesi gemilerin daha fazla yol kat etmesine, bu durum da maliyetlerin artmasına, teslimat süresinin uzamasına sebebiyet verecek.

Şirketler daha yüksek fiyatlara hazırlanmak zorunda kalırken, daha yüksek sigorta maliyetleri ile de karşı karşıya kalacak.

Rota değişikliği sebebiyle armatörlerin yoldaki veya yeni yıl itibarıyla yapılacak ithalat ve ihracat yüklemelerinde force majeure sebebiyle "Red Sea Charge", "Contingency Adjustment Charge", "War Risk Surcharge" ve "Operation Recovery Cost" adları altında ek ücretler uygulayabileceklerine yönelik açıklamalar yapılıyor.

Katedilen mesafenin artış göstermesi sebebiyle Uzakdoğu navlunlarında önemli oranda artış gözleniyor.

UTİKAD, konuya ilişkin yapmış olduğu bilgilendirmede:

"Bu aşamada taşıyan ya da lojistik hizmet veren tarafların, sözleşmeyi ifa etme yükümlülüğü içinde olan taraf oldukları için, taşıma ve lojistik hizmet verme eyleminin zorlaştığını, imkânsızlaştığını alacaklıya (gönderen, taşıtan ya da müşterisi olan taraf) gecikmeksizin, yazılı olarak bildirmek, ek masraflar çıkmış ise açıklamalarını yapmak ve zararın artmaması için gerekli önlemleri almak zorundadır.

Ayrıca, her ne kadar kanunda taşıyanı ve dolayısı ile taşıma işleri organizatörünü koruyan hükümler olmakla birlikte, tarafların bu hükümlerde belirlenen kurallara uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kurallara uyma, zarar görme ihtimali yüksek olan tarafları durumdan acilen haberdar etme, taşımaya ilişkin sigortanın sigortacılarını durumdan haberdar etme taşıma eylemini yapan tarafın hak ve sorumlulukları içindedir." ifadelerine yer verdi.

TÜRK DENİZ MEDYA