ROTTERDAM LİMANI CO2 SALINIMINDA ZİRVEDE!

ROTTERDAM LİMANI CO2 SALINIMINDA ZİRVEDE!

Yapılan araştırmalar sonucu Rotterdam'a gelen ve limandan ayrılan gemi elleçleme ve nakliye trafiğinin, yılda 13,7 milyon ton CO2 ürettiği ve bu oranın çok fazla olduğu söyleniyor.

Avrupalı bir Sivil Toplum Kuruluşu olan "Transport&Environment" tarafından yapılan bir araştırma, Rotterdam'a gelen ve limandan ayrılan gemi elleçleme ve nakliye trafiğinin, yılda 13,7 milyon ton CO2 ürettiğini ve bunun diğer tüm Avrupa limanlarından daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Rotterdam Liman İdaresi, limanın Avrupa'nın en büyük limanı olduğu göz önünde  bulundurulduğunda, herhangi bir Avrupa limanından daha fazla CO2 emisyonu üretmesinin sürpriz  olmadığını bir basın bildirisinde şu şekilde ifade etti:

"Yılda yaklaşık 30.000 açık deniz gemisiyle  Rotterdam, Avrupa'nın açık ara en büyük limanıdır ve doğal olarak da denizcilik kaynaklı en yüksek CO2 emisyonuna sahiptir. Transport&Environment'ın ortaya koyduğu sonuç bu nedenle Rotterdam Liman İdaresi için sürpriz bir sonuç değil."

"Büyük hedeflerimiz var. Porthos projesi, CO2 yakalama ve depolamayı kapsamaktadır. Yeşil hidrojenin endüstride kullanımı ve biyoyakıt üretimi tüm hızıyla devam ediyor. Birçok şirket emisyonları en aza indirme ve hatta emisyonsuz terminaller konusunda kararlı."

Rotterdam Liman İdaresi, denizcilik endüstrisinin mümkün olduğunda alternatif yakıtların kullanımını kolaylaştırdığını, ancak iklim değişikliğini sınırlamak için önemli adımlar atması gerektiğini ifade etti. Liman İdaresi, 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefinin bir parçası olarak karada elektrik santralleri inşa etmekte olduğunu ve iç taşımacılık gemileri için batarya gücü  kullandığını da belirtti.

Rotterdam Liman İdaresi CEO'su Allard Castelein da şunları ifade etti:

"En büyük liman olan Rotterdam Limanı'nın, Avrupa limanları arasında en yüksek emisyona sahip olduğunun farkındayız. Rotterdam Limanı'nda bir etki yaratabileceğimizi ve yaratmamız gerektiğini ve  belirlenen iklim hedeflerine önemli ölçüde katkıda bulunabileceğimizi biliyoruz. Bu konuda sorumlu  hissettiğimiz ve sorumluluk aldığımız aşikar."

TURKDENİZ.COM