ROTTERDAM LİMANI, ULUSLARARASI GEMİ İNSANLARI İÇİN AŞILAMA PROGRAMI BAŞLATTI

ROTTERDAM LİMANI, ULUSLARARASI GEMİ İNSANLARI İÇİN AŞILAMA PROGRAMI BAŞLATTI

Hollanda vatandaşı olan gemi insanları için uygulanan aşılama programı, Ağustos itibarıyla Rotterdam Limanı'na gelen gemilerdeki bütün uluslararası gemi personeli için uygulanmaya başladı.

Yalnızca Hollanda vatandaşı olan gemi insanları için uygulanan aşılama programı, 2 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Rotterdam Limanı'na gelen gemilerdeki bütün uluslararası gemi personeli için uygulanmaya başlanacak. Uluslararası gemi insanlarının aşılanması ile ilgili bir diğer gelişme ise, kruvaziyer gemileri ve gezinti tekneleri hariç olmak üzere Rotterdam Limanı bölgesindeki terminallere uğrayan gemilerdeki tüm gemi insanlarının aşıdan faydalanabilecek.

Toplamda 10.000 adet tek doz aşı pilot program için ayrılacak ve herhangi bir öncelik sırası olmadan uygulanacaktır. Aşılar, gemi üzerinde veya yerel kliniklerde tıbbi personel tarafından yapılacak. Belçika; Anvers, Gent ve Zeebrugge limanlarına gelen gemilerdeki tüm gemi insanlarına yönelik aşılama programı başlatarak Hollanda tarafından Rotterdam Limanı'nda uygulanan söz  konusu pilot projeyi takip eden ülke olmuştur. Kilit çalışan rolünde olan gemi insanlarının öncelikli  olarak aşılanmasına yönelik yapılan tüm çağrılara rağmen süreç yavaş ilerlemiş.

Ağustos ayı başında yapılan açıklamaya göre Singapur, gemi personeli değişim protokolüne benzer olarak uluslararası gemi personelinin aşılanmasına yönelik bir protokol üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak: TURKDENİZ.COM