RUSYA, DENİZ TİCARET FİLOSUNU BEŞ YIL İÇİNDE YENİLEYECEK

RUSYA, DENİZ TİCARET FİLOSUNU BEŞ YIL İÇİNDE YENİLEYECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küresel yatırımcılara Rus ekonomik modelini anlatacağı St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

adscode

Forumda konuşan Putin, savaşın başlamasının ardından global markaların Rusya’dan çekilmesine ilişkin, "Bazı uluslararası markalar baskılardan çekinerek Rusya'dan çekildi. Biz kimseyi Rusya pazarından dışarı atmadık. Herkesin kendi adına seçim kararı vardı. Ancak bu baskılara kulak asmayanlar da oldu. Onları artık yerli şirketlerimiz olarak görüyoruz" dedi.

Global şirketlerin ülkesinde yeniden faaliyetlerine devam edebileceğini belirten Putin, "Rusya yabancı şirketlerle rekabetten korkmuyor. Ancak geri dönmeleri halinde Rus pazarından çekilmekle ortaya koydukları davranış göz önünde bulundurulacak. Rus işletmeler bu işin başında global markaların çekilmesinin kendilerine zarar vereceğini, rekabet ortamının zayıflayacağını söylüyordu. Programlarımızla bu durum değişti. Rusya'daki işletmeler şimdi onların geri dönmelerini istemiyor. Çünkü onlardan boşalan alanları bu işletmeler doldurdu. Rusya zaten üretiyordu. Sadece markalar değişti" diye konuştu.

Rusya Başbakanı Putin;  “Yaptırımlara 1 yıl önceden hazırlandıklarını belirtip, makro ekonomik dengeleri göz önünde bulundurarak,  para politikaları ve yatırım destekleri ile enflasyonun artışını engellediklerini,  petrol ve gaz gelirleri dışında diğer işletme gelirlerini bu yaptırımlara rağmen yüzde 5 arttırdıklarını, enflasyonu tek hanede tutabilmeyi başardıklarını, yoksulluk sınırından 2,2 milyon kişinin daha 2022 de çıktığını ve toplam nüfusun şu an sadece yüzde 9,8 inin bu sınırın altında kaldığını belirtti.  Emeklilik, sosyal ödemeler, asgari ücrette artışlara gittiğini ve bölgesel bütçeleri arttırıp, özel girişimciliği teşvik ettiklerini açıkladı. 

Batılı firmaların çıkışının ardından yerli girişimciler ve kalan yabancı yatırımcılar için büyük bir şans sağladığını dile getiren Putin; yabancı yatırımcıların 2 milyon m2 ticari alanı ve 2 trilyon dolarlık iş hacmini bıraktıklarını, onlardan kalan yerleri de bu girişimciler ve yatırımcılar ile hızlı bir şekilde doldurduklarını belirtti. Tarım sektöründe yüzde 10’dan fazla artış olup artık ihracat yapar seviyeye geldiğini söyledi.

Öncelikli yatırım sektörlerinin ulaşım, lojistik, altyapı ve inşaat ile turizm olduğunu açıklayan Putin bu alanlarda geçen yıla göre yüzde 7,4’lük bir artış yaşandığını kaydetti.

Putin konuşmasının devamında; demiryolu, deniz yolları yatırımları, kuzey ve güney giriş kapıları yatırımlarını daha fazla arttırdıklarını, mayıs ayında İran ile eksik kalan demir yolu anlaşmasını tamamladıklarını, 5 sene içinde ticari deniz yolu filolarını yenilemek istediklerini ve Afrika, Asya, Latin Amerika ilişkilerine çift taraflı fayda modelinde devam edeceklerini, Afrika’nın tahıl ihtiyacını sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

TURKDENİZ.COM