23. ULUSAL DENİZKIZI KONGRESİ DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ ANTALYA’DA BULUŞTURDU…

23. ULUSAL DENİZKIZI KONGRESİ DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ ANTALYA’DA BULUŞTURDU…

Denizci Öğrenciler Derneği’nin (DÖDER) düzenlemiş olduğu 23. Ulusal Denizkızı Kongresi, denizcilik sektörünü Antalya / Kemer Swandor Resort Otel’de bir araya getirdi.

adscode

Bu yıl 23'ncüsü düzenlenen Ulusal Denizkızı Kongresi, denizcilik sektörünün bütün paydaşlarını bir araya getirdi.Kongrenin başında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm aziz şehitlerimiz adına, 1 dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu.2 Mayıs Perşembe günü çok yoğun bir katılımla Antalya / Kemer Swandor Resort Otel’de gerçekleşen 23. Ulusal Deniz Kızı Kongresi saat 14.00’da protokol açılış konuşmaları ile başladı.

25’inci Dönem Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Açelya Kara açılış konuşması yaptı. Kara yaptığı konuşmada: 


"Türkiye’nin dört bir yanından gelen denizci öğrenciler hepiniz kongremize hoş geldiniz. Çeyrek asırdır faaliyet gösteren Türkiye’nin en faal derneğinin 15 yıl aradan sonra ikinci kadın başkanı olduğum için gurur duyuyorum.

Denizci Öğrenci Derneği tam 25 yıldır sektör ile öğrenciler arasında köprü kurmaya ve öğrencilerin sesi olmaya devam edecektir. Değerli misafirler, değerli meslektaşlarım bu kongreden hepinizin en fazla verim almanızı istiyorum." ifadelerini kullandı.DEFAV adına Yönetim Üyesi sayın Nuri Mert Can bir konuşma gerçekleştirdi. Can, denizcilik sektöründeki kadın kavramının önemine değindi. Denizcilik sektöründeki öğrencilere, Türkiye'de bu mesleğin önemini kavramaları gerektiğini aktardı. Can, denizci öğrencilere yılmadan devam etmeleri gerektiğini ve kadın denizci istihdamının önünün daima açık olacağını ifade etti.Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Atılay Özay, Nuri Mert Can'ın ardından kürsüye çıktı.Özay, denizci öğrencilerin gerçekleştirmiş olduğu bu kongreyi her zaman yakından destekleyeceklerini ifade etti.Gemi Mühendisleri Odası adına açılış konuşmalarını yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Hüseyinoğlu, DÖDER'in yapmış olduğu faaliyetlerini tebrik etti.Her alanda öğrencilerle birlikte yol yürüyeceklerini ifade eden Hüseyinoğlu, gençliğin değerini bildiklerini ve onlara güvendiklerini belirtti.

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Oral Erdoğan'ın hazırlamış olduğu video gösterimi yapıldı.Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilruba Söylemez de bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Söylemez, denizcilik sektöründeki "yıpranma payı" konusuna değindi. Denizcilik sektöründe yetişen kişilerin en güçlü ve en yetkin bireyler olduğunu aktaran Söylemez, DÖDER'in yapmış olduğu organizasyonun son derece önemli ve paha biçilemez olduğu söyledi. KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Söylemez'in ardından kürsüye çıktı. Şevli, denizci öğrencileri bir arada görmekten duyduğu mutluluğu belirtti. Öğrencilerin arasındaki kaynaşmanın geliştirilmesi, sektörün çok değerli temsilcileri ile bu etkileşimin sağlanmasının çok önemli olduğunu aktardı. Türkiye'nin en büyük denizci öğrenci topluluğu ile bir arada olmanın son derece gurur verici olduğunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Eski Müsteşarı ve Büyükelçi Kapt. Suat Hayri Aka, Şevli'nin ardından bir konuşma gerçekleştirdi. Aka, genç denizci meslektaşları ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Denizciliğin, birçok olayın merkezinde bulunan kritik bir sektör olduğunu ifade etti.Denizciliği insanları birbirine bağlayan bir kavram olarak gördüğünü aktaran Aka,

"Denizcilik sektörünün önündeki tehditler başlığıyla sizlere birkaç konuyu aktarmak istiyorum. İklim değişikliği, küresel emisyon, sürdürülebilirlik, sera gazı salınımı, alternatif yakıtlar, regülatif gelişmeler başlıklarını benimseyerek sektörü ileriye taşımanın en önemli adımlarını atmamız gerekiyor. Değişen teknolojiler ve değişen müşteri talepleri ile yeni teknolojileri sentezlemeli ve denizcilik sektörüne ayak uydurmalıyız." dedi.

"Dünyada Gelişen Teknoloji ve Gelişmeler Işığında Türk Denizciliğini Bekleyen Fırsatlar ve Tehditler" başlıklı Suat Hayri Aka'ya ait sunumun tamamına ulaşmak için tıklayınız...Aka'nın konuşmalarının ardından kendisine günün anısına plaket takdim edildi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ