RUSYA, KENDİLERİ TARAFINDAN DENETLENMEYEN GEMİLERİN KARADENİZ'DEN GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİNİ DUYURDU

RUSYA, KENDİLERİ TARAFINDAN DENETLENMEYEN GEMİLERİN KARADENİZ'DEN GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİNİ DUYURDU

Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya almasının ardından Rus yönetimi kendileri tarafından denetlenmeyen gemilerin Karadeniz’den geçmesine izin vermeyeceğini duyurdu.

Tahıl anlaşması, Kırım’da donanmasına yapılan saldırı sonrası anlaşmayı askıya alan Rusya’ya rağmen devam ederken, Rusya’nın bundan sonra nasıl adım atacağı merak ediliyor. Rusya’yı yeniden anlaşmaya çekme çabaları sürerken, Rus kanadından anlaşmanın geleceğini etkileyebilecek açıklamalar geliyor.

Anlaşma şimdilik Rusya’nın katılımı olmadan sürüyor ancak tahıl anlaşmasının Rusya olmadan uygulanmaması gerektiğini belirten Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Moskova’nın kendisi tarafından denetlenmeyen gemilerin Karadeniz’den geçmesine izin vermeyeceğini vurguladı. Sputnik’in aktardığına göre Nebenzya, “22 Temmuz’da Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasında BM’nin güvencesi altında akdedilen Karadeniz Girişimi’nin Rusya olmadan uygulanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim dahlimiz olmadan alınan kararlar ve önlemler de bizi hiçbir şekilde bağlamayacaktır.” dedi.

Karadeniz’in silahlı faaliyetlerin sürdüğü bir bölge olduğunu ve tahıl anlaşmasının uygulanması için açılan insani koridorun suistimal edildiğini söyleyen Nebenzya, Kiev’in Karadeniz Filosu gemilerine yönelik saldırılarının İstanbul anlaşmalarını ciddi şekilde ihlal ettiğini ve Ukrayna’nın bu koridoru sabotaj amacıyla kullandığını ifade etti. Ortaya çıkan durumda Rusya’nın kendisinin muayene etmediği gemilerin geçişine izin veremeyeceğinin altını çizen Nebenzya, Müşterek Koordinasyon Merkezi’nden Moskova’nın mutabakatı alınmadan gönderilen gemileri denetlemek zorunda kalacaklarını ifade etti.

‘Alternatifi yok’

Rusya’ya yönelik tepkiler ve anlaşmaya dönme çağrıları da sürüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Rusya, kendi başlattığı savaşta gıdayı bir kez daha silah olarak kullanıyor” dedi. Price, devam eden gıda güvenliği krizini aşmaya yönelik en etkili adımın, Rusya’nın mevcut mutabakata derhal dönmesi ve Ukrayna’ya karşı savaşını sonlandırması olduğunu vurguladı. Anlaşma sayesinde küresel gıda fiyatlarının düştüğünü belirten Price, “Girişim, büyük başarı sağlamıştır ve devam etmelidir” dedi. Price, karadan tahıl sevkiyatına yönelik, “Ukraynalı ortaklarımızla kara nakliyatının etkili olup olmayacağına bakacağız ama Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihraç etmesinin yerini alabilecek alternatif yok” dedi. Price, “Rusya’nın bu girişimin önünde durması dünyadan çok ciddi ölçüde kınama çekecek” diye konuştu. Price öte yandan Türkiye’nin anlaşmadaki rolünü överek “Tahıl Girişimi konusunda Türklere güvenimiz sonsuz. Gerek bu girişim, gerek Müşterek Koordinasyon Merkezi konusunda Türkiye’nin oynadığı rolü, Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz” dedi.

Rusya, Kırım’daki saldırının ardından, Ukrayna’dan tahıl ihracatını sağlayan anlaşmayı askıya aldığını açıklamıştı. Ancak tahıl taşıyan gemilerin geçişi Türkiye ve Ukrayna’nın çabasıyla şimdilik devam ediyor.

Haberin Kaynağı: Milliyet