RUSYA'DAN TAHIL KORİDORU AÇIKLAMASI: "UZATILMASI İÇİN BİR SEBEP YOK"

RUSYA'DAN TAHIL KORİDORU AÇIKLAMASI: "UZATILMASI İÇİN BİR SEBEP YOK"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 18 Temmuz'da sona erecek Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına değinerek, "Tahıl anlaşmasının uzatılması için bir sebep yok" dedi.

adscode

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus dış politikasının gündemine dair değerlendirmelerde bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi. Özellikle 18 Temmuz'da sonra Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına değinen Lavrov, anlaşmanın uzatılması için hiçbir gerekçe olmadığını söyledi. Lavrov, "Bu anlaşmanın uzatılması için ne gibi argümanları olduğunu anlamıyorum. Çünkü bu, Ukrayna tahılı için yapılan bir ticaret haline geldi" dedi. Lavrov, anlaşmanın Batı'nın Rus tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki engeli kaldırmasını içeren kısmının uygulanmadığını vurguladı. Tahıl anlaşmasının uzatılmaması durumunda Rusya'nın ihtiyacı olan ülkelere ihracatının devam edeceğini belirten Lavrov, "Anlaşmanın sona ermesi durumunda en fakir ülkelere aynı veya daha fazla miktarda tahılı ücretsiz olarak sağlayacağız" dedi.

Ukrayna üzerinden Batı ile gerilen ilişkilere de değinen Lavrov, mevcut durumun savaş öncesindeki durumla kıyaslanamayacağını vurguladı. Lavrov, "Gerçekçi olmak gerekirse Batı ile, Ukrayna üstünden bize savaş ilan etmeden önceki zamandaki gibi bir diplomatik temasa ulaşabileceğimizi sanmıyorum" diye konuştu.