Şadan Kaptanoğlu, BIMCO'daki başkanlık dönemini değerlendirdi...

Şadan Kaptanoğlu, BIMCO'daki başkanlık dönemini değerlendirdi...

Şadan Kaptanoğlu, iki yıllık BIMCO Başkanlık döneminde yapılan çalışmalar ve dünya denizciliğindeki son gelişmeler hakkında bir konuşma bir gerçekleştirdi.

BIMCO'nun bir önceki dönem başkanı Şadan Kaptanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Meclis Toplantısında iki yıllık BIMCO Başkanlık döneminde yapılan çalışmalar ve dünya denizciliğindeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“BIMCO’DA ÇOK BAŞARILI İKİ YIL GEÇİRDİK”

BIMCO’da çok başarılı iki yıl geçirdiklerine anlatan Şadan Kaptanoğlu: “Geçtiğimiz hafta, Dünya Armatörlerine hitap ettim ve BIMCO başkanlık dönemimin önemli dönemeçlerini aktardım. Çevreyi odak noktamıza alarak emisyonları sıfırlamak üzere çıktığımız yolda; regülasyonlar, denizciliğin öneminin duyurulması, korsanlık ve tüm bunları çevreleyen bir salgın krizi altında yürüttüğümüz zorlu ama başarılı iki yıl...BIMCO başkanlığını Sabrina Chao'ya devrederken; ben de iki yıl boyunca geçmiş dönem başkanı olarak BIMCO'da devam edeceğim. Hepimizin paydaşı olduğumuz uluslararası denizcilik camiasının gözlerini ülkemize bir kere daha çeviren bu yolculuğun bazı önemli başlıklarını sizlere de aktarmak; BIMCO Genel Kurulu'nda dünya armatörlerine hitap ettiğim konuşmamın satır başlarını ve dünya denizciliğinin gündemini de oluşturan konuları sizlerle de paylaşmak istiyorum. Son iki yılda denizcilik sektörünün faaliyet gösterdiği piyasalar da oldukça değişkenlik gösterdi.

BIMCO başkanlığına geldiğimde çevre; odak noktalarımdan biriydi. Ben de önemi artarak devam etti. İnanıyorum ki, geçtiğimiz iki yıl; çevrenin en büyük önceliğimiz olması gerektiğini gösterdi. Çevre ve iklim üzerinde baskıyı kaldırmak için, üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu konuda, hangi bakış açısına sahip olursak olalım, pandemiye rağmen; Dünyanın çevre konusunda yeni politikalar ve yeni girişimlerle ilerlediği açıktır. Ulusal hükümetler, denizcilik sektöründen daha fazlasını yapmasını bekliyor. Çünkü bunu halk talep ediyor. Pandemi, devletler arası gerginlik, ekonomik dalgalanma ve iklim krizi. Bu gerçeklik içinde BIMCO; son derece başarılı iki yıl geçirdi.  Yeni üyeler kazanarak; daha da güçlendi. Bir dizi başarıya imza attı. Son derece önemli sözleşmeler yayınladı.

Deniz taşımacılığındaki en önemli tartışmalar liderlik gösterdi. Bunu üyelerimizin katılımı, ihtiyatlı karar verme ve pandeminin getirdiği tüm değişiklere rağmen adım adım ilerleyen ve her zamankinden daha verimli bir şekilde çalışan sekretaryamızla başardı. BIMCO'nun temelinde; denizcilikte standardizasyonu sağlamak yatmaktadır. 2019 yılından bu yana, sektörde en çok kullanılan sözleşmelerin güncellenmesi için çalışırken, bir yandan da yepyeni standart sözleşmeler geliştirdik. Hükümetler arasındaki gerginlik, yaptırımlarla kendini gösterdi. Endüstrinin birçok yeni ticaret kısıtlamasına takılıp kalmamak için; BIMCO kontratlarımızdaki bir dizi yaptırım maddelerini güncelleyerek ya da yenilerini geliştirerek yanıt verdi.

Pandemiden birkaç ay sonra; BIMCO mürettebat değişikliği maddesini yayınlayarak liderlik gösterdi. Bildiğiniz üzere bu; sorunu çözmedi. Endüstri, hala gemi insanlarının rotasyonu için mücadele ediyor. Buna bir de aşılanma için yaptığımız mücadele eklendi. Bu durum gelecekte daha fazla göreceğimizi düşündüğüm bir konuyu vurguladı. Armatörlerin ve gemi kiracılarının karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için çok daha fazla birlikte çalışmaları gerekiyor. Umarım, karşılaştığımız büyük teknoloji geçişine geldiğimizde daha fazla ortak zemin bulup çalışabiliriz. Yeni yakıtlara ve teknolojilere büyük bir geçişle karşı karşıyayız. Bu alanda kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duyuyorum. Önce endüstrinin düşük kükürtlü yakıta geçmesinde üyelerimize ve sektöre danışman olduk. En büyük olumlu değişiklik, denizcilik sektörünün zihniyetini; iklim ve çevre üzerine değiştirmesidir. Çözümler bulmak istiyoruz. Ancak doğru çözüme giden net bir yol yok. Bir çözüm de yok. Birden fazla çözüm olacak.

Sürdürülebilir bir denizcilik sektörü için, inovasyon gerçekleştirmeye ve deneyler yapmaya yıllarca devam edeceğiz. Bu nedenle BIMCO olarak 5 milyar dolarlık bir araştırma fonu önerdik. Hep birlikte çözümler bulmak zorundayız. Gemi kaynaklı sera gazlarının azaltılması konusu, gemi sahipleri olarak bizim için büyük riskler oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda en çok bunun üzerine çalışacağız. Gurur duyduğum bir girişim ise, BIMCO'da 17 Mayıs'ta başlatılan korsanlığın önlenmesine ilişkin ‘Gine Körfezi Deklarasyonu’ oldu. Korsanlar, sizlerin de bildiği gibi 2016'da bizim gemimize saldırmışlardı ve mürettebatımızı kaçırmışlardı. Bu yüzden, bu benim için çok kişisel bir durum. Bu nedenle o bölgedeki korsanlığı sona erdirme konusunda büyük bir kararlılıkla güçlü bir deklarasyon hazırlanmasına öncülük edebilmekten büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyorum. Gemi adamlarımıza önem veren, tüm armatörleri bu deklarasyonu imzalamaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı. 

“BIMCO BAŞKANLIĞINI BİR KADINA DEVRETMEKTEN DOLAYI GURUR DUYUYORUM”

Şadan Kaptanoğlu konuşmasının devamında: “BIMCO'nun ilk kadın başkanı olmaktan gurur duyuyorum. İtiraf etmeliyim ki; başkanlığı bir kadına devretmekten de gurur duyuyorum. İki zorlu yılı geride bıraktım. Başkanlık makamımı Sabrina Chao'ya devretmekten büyük mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki, BIMCO'yu çok daha ileriye taşıyacak. Uluslararası camiada Türk denizciliğinin sesini duyurmak çok önemliydi. Bu süreçte her zaman beni destekleyerek yanımda olduğunuz için teşekkür ediyorum.” dedi. 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM