SALİH ZEKİ ÇAKIR: "DENİZCİLİĞİMİZİN GELECEĞİ ADINA BİR YOL HARİTASI, VİZYON VE MİSYON OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIM"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "DENİZCİLİĞİMİZİN GELECEĞİ ADINA BİR YOL HARİTASI, VİZYON VE MİSYON OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIM"

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MECLİS BAŞKANI SALİH ZEKİ ÇAKIR, EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI'NDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda bir konuşma gerçekleştirdi. Çakır yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

 

 

 

 

HEPİMİZİN ODASI GİRİŞİMİYLE BU GÖREVLERE GELDİĞİMİZDEN BERİ 4,5 BUÇUK YILLIK SÜREÇTE 55 OTURUM GERÇEKLEŞTİRDİK

"Düzenlenen ilk seçimli oturumda; başkanlık divanı olarak 114 katılımcının tamamının oyunu alarak vazifemize başladık.

Bu oyların tamamının alınmasında Metin Kalkavan Bey seçimde çalıştığı grubu serbest bırakarak teveccüh gösterdi. Huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum. “Hepimizin Odası” girişimiyle bu görevlere geldiğimizden bu yana dört buçuk yıllık süreçte 55 oturum gerçekleştirdik ve gönül rahatlığıyla sizleri de şahit göstererek belirtmeliyim ki; ben ve çalışma arkadaşlarım bugüne kadar hiçbir şekilde hiçbir üyemize karşı bir ayrımcılık yapmadan, ötekileştirmeden, bendendir veya değildir demeden, gelecekte nerede yer alır, beni destekler ya da desteklemez hesabı içinde olmadan hareket ettik. 

Meclis toplantılarının dışında ülkemizin her yerinden beni bizzat arayarak sorunlarını ileten üyelerimize çözüm üretebilmek, çareler bulabilmek için oldukça fazla mesai harcadım,” niyet hayır, akıbet hayır” düsturu ile hareket ettiğim bu yolda faydalı olduklarım da oldu, olamadıklarım da. Bu salonda bulunan pek çok değerli arkadaşım da bunun canlı şahididir.

Meclis yönetiminde algılara değil olgulara öncelik vermeye çalıştık. Bir ekip çalışması sonucu seçildik ve bu süreci de bu anlayışla yönetmeye gayret ettik. Bugüne kadar; “yapabileceğimiz her şey vazifemizdir” anlayışıyla meclisimizi, başkanlık divanı üyeleriyle birlikte yönetmeye çalıştık.


UNUTULMAMALIDIR Kİ, HİÇBİR KİŞİ YA DA KURUMUN ÖNEMLİ İŞLERDE TEK BAŞINA BAŞARILI OLMA ŞANSI YOKTUR

Şartların elverdiği ölçüde elimizden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterdik. Unutulmamalıdır ki; hiçbir kişi ya da kurumun önemli işlerde tek başına başarılı olma şansı yoktur. Her zaman odamızın kurumsal işleyişini güçlendirmek için üstümüze düşen her şeyi yapma çabası içinde olduk. Bütün bunlara rağmen acemiliklerimiz, eksikliklerimiz illaki olmuştur. 

Yapmaya niyetli olduğumuz fakat çeşitli nedenlerden dolayı hayata geçiremediğimiz, üyelerin genel menfaatlerini ilgilendiren bazı konuları da gündeme taşıyamadığımız olmuştur. 

Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi, odamızda da çalışmalarımız için bir engeldi. 

Bir yıl kadar ekran üzerinden ardından karma toplantılar yapmak zorunda kaldık. Ancak; görev süremiz boyunca denizciliğimizi yakından ilgilendiren konularda sektörümüzle ilgili önemli makamlarda bulunan bakanlar, bakan yardımcıları, bürokratlar, genel müdürler, saygın üniversitelerimizde görev alan akademisyenler, önemli çalışmalara imza atan bilim insanları, sivil toplum kuruluşlarının önemli temsilcilerini meclisimizde ağırladık. 

Bu isimlerden odamız üyeleri oldukça istifade etti. Yaşanan sorunlarımıza ve çözüm yolları adına karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Amacımız; üyelerimizin- denizciliğimizin sorunlarını muhataplarına gerektiği gibi duyurabilmek ve çözüm bulmaktı. Aynı zamanda toplantılarımızı üyelerimizin bir araya gelip hoş ve boş vakit geçirdikleri bir yer olmaması anlayışıyla gerçekleştirdik.

DENİZCİLİĞİMİZİN GELECEĞİ ADINA BİR YOL HARİTASI OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIM

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanlığı görevim vesilesiyle davet edildiğim fuarlar, konferanslar, seminerler, genel kurullar, eğitim kurumlarımızın açılış ve mezuniyet programları ile sivil toplum kuruluşlarımızın her türlü etkinliğine katılım sağladım.

Birçok programda odamızın çalışmaları ve sektörümüzün son durumu hakkında katılımcıları bilgilendirmeye gayret gösterdim. Yaptığım konuşmalarda tecrübelerimden yola çıkarak; denizciliğimizin geleceği adına bir yol haritası oluşturmaya çalıştım.

Yönetim kurulumuzu deniz eğitiminin iyileştirilmesi, düzenlenmesi ve geliştirilmesi için teşvik ettik. Bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.


BİR ARAYA GELMEK BAŞLANGIÇTIR, BİRLİKTELİĞİ KORUMAK BAŞARIDIR, BİRLİKTE KALABİLMEK ERDEMLİLİKTİR

Bugüne kadar meclis toplantılarımızda misafir ettiğimiz bakanlar, bakan yardımcıları, genel müdürler, akademisyenler ve bilim adamlarına; bilgilendirmeleri, sunumları ve sorunlarımıza çözüm odaklı yaklaşımları için saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Meclis divanında birlikte görev aldığım değerli yardımcılarım Kenan Türkantos ve Emin Eminoğlu, Kâtip üyemiz Barış Türkmen ile Oda Genel Sekreterimiz İsmet Salihoğlu’na şükranlarımı iletiyorum.

Öte yandan başta siz değerli meclis üyelerimiz olmak üzere; sektörümüzün sıkıntılarının neticelenmesin adına komitelerimizde görev alan başkan ve üyelerimize de denizciliğimize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür borç bilirim. 

Ayrıca Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine, şubelerimizin Meclis Başkanları ve Meclis Üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Kocaeli, İzmir, Aliağa Şubelerimizde seçilen Yeni Yönetim Kurulları ve üyelerine muvaffakiyetler diler kısa süre içinde seçimleri gerçekleştirilecek Bodrum, Fethiye, Marmaris, Karadeniz Ereğli, İskenderun ve Antalya Şubemizde seçilecek olan yeni yönetim kurulları, meclis başkanları ve meclis üyelerini şimdiden tebrik ederim.

Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında meclis toplantılarımızın meclis üyelerimize ve genelinde tüm üyelerimize ulaşmasını sağlayan odamızın idari ve teknik personeli ile toplantılarımızı tarafsız bir şekilde denizcilik kamuoyuna aktaran basın mensuplarına gayretleri için teşekkür ediyorum.

Meşhur sözdür;

-              Bir araya gelmek bir başlangıçtır,

-              Birlikteliği korumak ilerlemedir

-              Birlikte kalabilmek “erdemliliktir” 

Ülkemizin ve milletimizin zenginliği ve refahının artmasına en önemli kaynağın Türk denizciliğinin gelişmesiyle ve büyümesiyle mümkün olabileceğine hepimiz yürekten inanıyor bu sorumlulukla bugüne kadar olduğu gibi üzerimize düşeni yapacağımı ifade etmek istiyorum. 

15. Ekim'de gerçekleşecek olan Merkez seçimlerinin hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum."


KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER