SALİH ZEKİ ÇAKIR: "DENİZCİLİK, HIZLI VE FARKLI BİR DÖNÜŞÜM SÜRECİNE GİRMİŞTİR"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "DENİZCİLİK, HIZLI VE FARKLI BİR DÖNÜŞÜM SÜRECİNE GİRMİŞTİR"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde yapılan 137. Balık Günü etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde düzenlenen 137. Balık Günü etkinliğinde bir konuşma yaptı.

Çakır, yaptığı konuşmada:

"1979 Güverte mezunu ve Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı olarak hepinizi yürekten sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Öncelikle camiamızın değerli büyüğü Beybabamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Ayrıca, dün kaybettiğimiz 1975 Makine mezunu Burhan Yavuz ağabeyimize ve bugüne kadar ahirete tabir-i caizse “rota kırmış” tüm mezunlarımıza rahmetler olsun.

Geleneği yaşatma adına ağabeylerimiz, kardeşlerimiz, öğrenciler ve aynı zamanda pek çok kuşak bugün bu salonda bir aradayız. Büyüklerimiz, devre arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz ile hasret gidermemize imkan sağlayan Sayın rektörümüz, fakültemiz ve mezunlar derneğimizin yönetimine teşekkürü bir borç bilirim. Bu vesileyle meslekte 40,50,60 yılını dolduran ağabey ve kardeşlerimizi tebrik ediyor başarılı ve sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Türk denizciliğinin bugünlere gelmesinde maddi ve manevi emeği geçen; deniz ticaretinde, siyasette, bürokraside, sporda, sanatta, deniz eğitiminde, yerli-yabancı şirket ve gemilerde çok önemli sorumluluklar üstlenip büyük başarı hikayelerini tarihten günümüze yazmış mezunlarımıza yürekten şükranlarımı ifade ediyorum. Okulumuzun tarihi boyunca nesilden nesile aktarılan bilgi, tecrübe ve dayanışma ruhu Türk denizciliğinin bugünlere gelmesinde çok önemli katkılar sağladığına vurgu yapmak kadirşinas bir davranıştır.

Bu dayanışma ruhunu koruyup geliştirip geleceğe taşımamız hususunda, hepimize maddi ve manevi sorumluluklar düştüğüne inanıyorum. Kendi adıma, bunun gereğini bugüne kadar yapmaya çalıştığımı ve imkanlarım ölçüsünde bunu sürdürmeye devam edeceğimi bilmenizi isterim.

Gençlerin, özellik öğrenci kardeşlerimizin dikkatini çekmek istediğim husus şu olacak. Malumunuz; dünya ve denizcilik hızlı ve farklı dönüşüm sürecine girmiştir. Bu süreci uyum için, çok çalışarak hazırlanmanız gerekmektedir. Başaracağınızdan eminim, başarı şans değil, hazırlanın! Şans, hazırlıklı olanlara güler.

Tüm camiamıza yeni yılda sağlık, huzur ve başarılar diliyorum." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM