SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI KACIR: "TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE DÜNYA ÇAPINDA İLKLERE İMZA ATIYOR"

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI KACIR: "TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE DÜNYA ÇAPINDA İLKLERE İMZA ATIYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı'na katılım sağladı.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Bu ayki Meclis Toplantısı'na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır teşrif etti. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, meclise hitap etti.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MEHMET FATİH KACIR: "TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE DÜNYA ÇAPINDA İLKLERE İMZA ATIYOR"

Meclis toplantısına katıldığı için duyduğu mutluluğu ifade eden Kacır, Türkiye'nin Yeni Nesil Sanayi Politikası ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi ile ilgili detaylı bilgiler veren Kacır, yerli ve milli olarak geliştirilen ürünler ile Türkiye Ekonomisi'ni büyütmek için yürüttükleri çalışmalardan bahsetti.

Türkiye'nin Ar-Ge Faaliyetleri'nin büyüme oranlarını aktaran Kacır, Türkiye'nin bilimsel yayın üretme kapasitesinin arttığını da dile getirdi.TDM

Sanayi'nin Milli Gelir içerisindeki payın arttığını söyleyen Kacır, yüksek teknolojili üretim endeksinin de yukarı yönlü ivme kazandığını belirtti.ÖZEL

Gemi sanayi ihracatının 2,2 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Kacır,

"Gemi sanayi ihracatı alanın yürünecek ve kat edilecek çok daha fazla yolumuz var. Türkiye, denizcilik sektöründe dünya çapında ilklere imza atıyor. Bu inovasyon, bizim en büyük gücümüz. Bize düşen bu kapasitenin üstüne çıkabilmek. Tersane yapımları, Türkiye ve Avrupa'da doğrudan teşvik edilmiyor. Türkiye'de tersanelerin dönüşümüne teşvik verilmesi gerekiyor. Yeşil dönüşüm odaklı olunması hâlinde teşviklerin artırılması çalışmasını ilerleyen günlerde tamamlamak istiyoruz. Bakanlığı'mızın denizcilik sektörü ile ilgili yatırım teşvikleri devam etmekte. Denizcilik sektörünün yatırım ve teşvik uygulamalarından faydalanmasını sağlayabilmek için sizlerle birlikte çalışmaya hazırız."

Kacır, sunum ve konuşmasının ardından kendisine yöneltilen sorulara yanıtlar verdi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın konuşmalarının ardından kendisine, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Meclis Başkanı Başaran Bayrak tarafından günün anısına plaket takdimi yapıldı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ