SANMAR'DAN İTALYA'YA RÖMORKÖR TESLİMATI

SANMAR'DAN İTALYA'YA RÖMORKÖR TESLİMATI

Sanmar Denizcilik, yüksek performanslı, Voith Schneider tip pervaneli VectRA 3000 serisi römorkörünü, İtalya-Trieste merkezli TRIPMARE firmasına teslim etti.

Yeni sahipleri tarafından EITAN olarak adlandırılan, Kanadalı dizayn firması Robert Allan Ltd. tarafından Sanmar’a özel olarak tasarlanan VectRA 3000 römorkörü, İsrail Ashdod Limanı’nda hizmet verecek. Sanmar, daha önce yine Ashdod Limanı’nda faaliyet gösteren ARIE A ve ASHDOD adında 2 adet römorkörü de TRIPMARE’ye teslim etmişti. Römorkör, yüksek devirli dizel makine, şanzıman ve Voith pervanelerinin başarılı entegrasyonu sayesinde 73.5 ton çekme kuvvetine sahip. Römorkör ayrıca VectRA 3000 dizaynında yangın söndürme, deniz kirliliği ile mücadele ve yüksek manevra kabiliyetleri ön plana çıkıyor. Bunlarla birlikte personel güvenlik ve konforunda yüksek gereksinim olan MLC kurallarına uygunluk en önemli özellikleri arasında yer alıyor. 30.25m boy, 13m genişlik ve 6.6m drafta sahip olan EITAN, 2525kW üretebilen 2 adet yüksek devirli dizel CAT 3516C ana makine ve Voith 32RV5 EC/265-2 pervanelerine de sahip.

‘EITAN’dan fazlasıyla memnun kalacaklar’

VectRA 3000 dizaynında orta devir ana makine ve Voith Turbo Kaplin kombinasyonu yerine, yüksek devir ana makine ve Reintjes WAF 863 şanzıman kullanılıyor. Bu kombinasyon geleneksel sisteme kıyasla daha kompakt, daha hafif ve daha ekonomik bir çözüm olarak biliniyor. Şanzıman ve Voith Schneider tip pervanelerin arasında Vulkan kompozit şaftlar da yer alıyor. Bunların yanı sıra römorkör, her birinin çıkış gücü 86 kW olan iki adet dizel jeneratöre de sahip. 13.25 knot seyir hızına ve 163m3 yakıt kapasitesine sahip olan römorkör, 20m3 tatlı su tankı, 11m3 yangın söndürme köpüğü kapasitesiyle uzun süre yüksek performans sergileyebilecek şekilde tasarlanmış.

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, “EITAN, performans ve verimliliği artırmak adına yapılan başarılı bir tasarım iyileştirmenin mükemmel bir örneği. VectRA 3000 serisi; tasarımın ilk aşamalarından deneme seyirlerine kadar gelen bütün süreçlerde Sanmar, Robert Allan Ltd. ve Voith’un yakın işbirliklerini, uzmanlıklarını ve tecrübelerini yenilikçi bakış açılarıyla birleştirmelerinin bir sonucu. TRIPMARE daha öncesinde de çalıştığımız bir müşterimiz ve yeniden bizleri tercih etmeleri her zaman mutluluk verici. EITAN’dan fazlasıyla memnun kalacaklarına eminim” diye konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi