SEFİNE TERSANESİ, NORVEÇ İÇİN KABLO DÖŞEME GEMİSİ İNŞA EDECEK

SEFİNE TERSANESİ, NORVEÇ İÇİN KABLO DÖŞEME GEMİSİ İNŞA EDECEK

Norveçli start-up Agalas, açık deniz rüzgar çiftliği projesi için Sefine Tersanesi’nden bir kablo döşeme gemisi sipariş etti.

adscode

Kablo şirketi Cecon Contracting ve iki balıkçılık grubunun desteklediği Norveçli Agalas, çift yakıtlı metanolle çalışan gemiyi 2025'in ilk çeyreğinde Altınova/Yalova'da bulunan Sefine Tersanesi'nden teslim alacak. NSK Ship Design tarafından geliştirilen gemi 99 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğinde. 70 tonluk vince sahip gemi 3 bin 300 tona kadar kablo taşıma kapasitesine sahip olacak. 1.020 m2 açık güvertesi ve 100 kişiye kadar konaklama kapasitesi bulunacak.

Henüz bir ismi olmayan ve fiber optik denizaltı hatları kuracak geminin zararlı emisyonlarda önemli bir azalma elde edeceği bildirilirken, kablo döşemediği zamanlarda hafif inşaat ve kablo onarımı da dâhil olmak üzere açık deniz endüstrisinin diğer sektörlerinde faaliyet gösterebilecek. Sözleşmenin bedeline ilişkin ise açıklama yapılmadı.

2005 yılında kurulan Sefine Tersanesi, 140.000 m2'lik alanda yeni inşa, bakım-onarım ve gemi dönüşüm alanında hizmet veriyor. Yalova'da kurulu Sefine Tersanesi, taşeron personeli de dahil olmak üzere bölgede 4 bini aşkın istihdam yaratıyor. Tersane, Post-Panamax boyutlu havuzunda 90.000 DWT'ye kadar, Aframax boyutlu yüzer havuzunda ise 120.000 DWT'ye kadar gemi onarım hizmeti verebiliyor.

Tersane, genel kargo gemileri, feribotlar, açık deniz gemileri, arama kurtarma botları, römorkörler ve canlı balık taşıyıcıları gibi çeşitli gemi türlerinin yeni inşasını gerçekleştiriyor.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM