SEKTÖRDE YENİ DÖNÜŞÜM HAREKETİNİN ADI TEDARİK ZİNCİRİNDE ÇEVİKLİK

SEKTÖRDE YENİ DÖNÜŞÜM HAREKETİNİN ADI TEDARİK ZİNCİRİNDE ÇEVİKLİK

Küresel salgınla birlikte limanlarda yaşanan gecikmeler, konteyner problemleri, seyahat kısıtlamaları lojistik sektörünü derinden etkilerken, sektörde yeni dönüşüm hareketi başladı.

Lojistik sektörünün zorlu geçen 2021 yılını değerlendiren Beykoz Üniversitesi Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ezgi Uzel Aydınocak, sektörde yeni dönüşüm hareketinin adının ‘tedarik zincirinde çeviklik’ olacağına dikkat çekiyor. Lojistik sektöründe 2022 yılının nasıl geçeceğine dair öngörülerini sıralayan Aydınocak, şunları söylüyor: “2022’de öne çıkacak konulardan biri de sürdürülebilirlik olacak.

Tüketicilerin yüzde 70’i daha yeşil lojistik operasyonlarını destekliyor. Tedarik zincirleri, endüstrinin ekolojik ayak izinin yüzde 90’ından sorumlu olduğundan, bu konuda en fazla etkiyi yaratma fırsatına sahip olan alanların başında geliyor. Bu anlamda Türkiye’de yapılacak çok iş var ve bunu başaranlar için de gelecekte rekabet avantajı sağlayacağı kesin bir alan. Artık tüm işletmeler hiç olmadıkları kadar risklere karşı kırılganlar ve bu kırılganlığı yönetmek ve karşılaşacakları riskleri engellemek adına yatırım yapmaları gerektiğinin farkındalar.

Önümüzdeki dönemde hukuki altyapıların hızla oluşturulması gerekliliği de elzem görünüyor. 2022’de Türkiye’nin karayolu taşımacılığını en çok etkileyecek unsurlardan biri de Almanya’nın Eylül 2021’den bu yana ülkede uygulanmasının önünü açan e-CMR protokolünü kabul etmesi. 2022’nin e-CMR yılı olacağını söyleyebiliriz. Özellikle kâğıt CMR formlarının ortadan kaldırılması, verimlilik ve sürdürülebilirliğe de olumlu katkı sağlayacaktır. Şu anda zorunlu olmasa da e-CMR’nin 2026'ya kadar zorunlu hale gelmesi bekleniyor.”

Kaynak: Dünya Gazetesi