SÜVEYŞ KANALI'NDA YAŞANAN SORUNLAR, LİMANLARIN YÜK HACİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

SÜVEYŞ KANALI'NDA YAŞANAN SORUNLAR, LİMANLARIN YÜK HACİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Kızıldeniz’de ticari gemilere son dönemde yapılan saldırıların ardından yük hacimlerinin yeniden dağıtılmakta olduğunu ve bunun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki limanları etkilediği belirtildi.

adscode

Fitch Ratings, Kızıldeniz’de ticari gemilere son dönemde yapılan saldırıların ardından yük hacimlerinin yeniden dağıtılmakta olduğunu ve bunun EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesindeki limanları etkilediğini bildirdi.

Bölgeden gemi geçişlerinin azalması ve daha sonra Afrika’nın etrafından dolaşılması, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afrika’nın lehinde olurken Kızıldeniz ve Süveyş kanalı yakınlarındaki limanlar yük hacimlerinde düşüş ve tıkanma yaşıyor.

Şu andaki sevkiyat sıkıntıları pandemi sırasındakiler kadar yaygın olmasa da uzayan bir istikrarsızlık ihtimali tedarik zinciri baskıları ve operasyonel etkileri konusundaki endişeleri artıyor.

DÜNYA ÇAPINDAKİ TAŞIMACILIK FİRMALARININ CEO'LARI DURUMDAN OLDUKÇA TEDİRGİN!

Güneydeki Husiler tehdidi ile kuzeydeki Süveyş Kanalı geçişi arasında Kızıldeniz'de sıkışıp kalan ultra büyük konteyner gemilerinin birçoğu, Ümit Burnu alternatifini değerlendiriyor. Bu kriz, sektördeki firmalara ekstra maliyet olarak geri döndü.

Maersk'in CEO'su Vincent Clerc konuya ilişkin bir yaptığı açıklamada: "Yaşanan durumun oluşturduğu kriz yönetebilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var gibi gözüküyor." ifadelerini kullandı.

Alman Hapag-Lloyd'un CEO'su Rolf Habben Jansen, Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarının yakın zamanda sona ermesinin pek mümkün olmadığını ve şirket olarak Süveyş Kanalı'ndan kaçınmaya devam edeceklerini aktardı.

Jansen, Avrupa Birliği'nin bölgedeki ticari trafiği korumak için çok uluslu bir deniz koalisyonunu aktif olarak desteklemesinin önemli olduğunu belirtti.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ